Strona typu one page – czym jest i czy warto ją stosować?
Czasem zgłaszają się do nas klienci, którzy proszą o stworzenie strony typu one page. Po przeanalizowaniu treści, jakie mają się znaleźć na nowej stronie oraz celów, jakie ma ona spełniać, odradzamy ten pomysł i ostatecznie wybieramy korzystniejsze rozwiązanie, czyli multi page. Dlaczego? W tym artykule wyjaśniamy, czym jest strona typu one page i czym się charakteryzuje. Pokazujemy też, jakie wyzwania ze sobą niesie i podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.
Spis treści
- Co to jest strona typu one page?
- Zalety stron typu one page
- Wady stron one page
- One page – dla kogo to dobre rozwiązanie?
Co to jest strona typu one page?
One page w dosłownym tłumaczeniu oznacza jedną (pojedynczą) stronę. Jak wskazuje nazwa, jest to strona pozbawiona dodatkowych podstron (tzw. zakładek). Wszystkie treści znajdują się na jednej stronie, a żeby się z nimi zapoznać, wystarczy przewijać w dół. Scrollowanie zastępuje nam klikanie w odnośniki do osobnych podstron – takich jakie występują na klasycznych stronach multi page.
Niektórzy twierdzą, że strona typu one page to po prostu landing page. Nie jest to do końca trafne stwierdzenie. Landing page (strona docelowa) rzeczywiście może być jednostronicową stroną, ale zwykle jest tworzony po to, aby tymczasowo skierować na niego płatne reklamy. Często odnośnik do landing page znajduje się na innej, rozbudowanej stronie internetowej. Treści na landingu są stworzone i rozmieszczone tak, aby użytkownik dokonał określonej konwersji – np. zakupił e-booka, bilet na wydarzenie, zapisał się na webinar czy zostawił swoje dane kontaktowe w formularzu.
Z kolei strona one page przede wszystkim ma dostarczyć użytkownikowi wartościowe informacje w skondensowanej formie. Nie bez powodu taki typ strony określa się mianem firmowej wizytówki.
Najczęściej one page jest poświęcona:
- wybranemu produktowi czy aplikacji,
- jednej usłudze lub bardzo wąskiemu pakietowi usług,
- pojedynczemu wydarzeniu (np. konferencji, szkoleniu itp.).
Po czym jeszcze poznasz stronę typu one page?
Oprócz najważniejszego elementu, czyli nawigacji typu scroll – która prowadzi użytkownika przez różne sekcje strony – wyróżniamy kilka innych charakterystycznych cech stron one page:
Ze względu na ograniczoną tematykę, która najczęściej dotyka jednego wybranego obszaru, one page zawiera niewielką ilość treści. Zazwyczaj jest to strona, która skupia się na przekazaniu konkretnego, krótkiego komunikatu w sposób czytelny i atrakcyjny wizualnie.
Choć one page nie ma podstron, w menu mogą pojawiać się „klikalne” pozycje. Po kliknięciu nie otwiera się jednak osobna zakładka, ale zostajemy przeniesieni do konkretnego miejsca na pojedynczej stronie. Dzieje się tak dzięki obecności kotwic oznaczonych jako hash #.
Po kliknięciu w kotwicę zmienia się również adres URL. Do adresu zostaje dodany element „#”, a po nim – nazwa sekcji, do której zostaliśmy przeniesieni (np. domena.pl/#Kontakt).
Zalety stron typu one page
Krótka, treściwa strona to prostota w przekazie i skupienie się na najważniejszych informacjach. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli masz do przekazania niewielką ilość informacji i nie chcesz tworzyć „na siłę” podstron, które będą zawierały zaledwie kilka linijek tekstu. Dzięki temu użytkownik nie musi przemieszczać się po wielu podstronach. Wszystko jest łatwo dostępne, co może zwiększyć wygodę i przyswajanie treści.
W przypadku one page mamy do czynienia z nawigacją typu scroll, która prowadzi użytkownika przez różne sekcje strony. Jest to rozwiązanie przyjazne dla wielu dzisiejszych użytkowników, którzy są coraz bardziej przyzwyczajeni do scrollowania. Na fali popularności tego typu przeglądania stron mówimy nawet o takim zjawisku jak scrollytelling. Oznacza ono nowoczesny sposób opowiadania historii na stronach i w aplikacjach internetowych. Narracja nabiera tempa wraz z przewijaniem strony w dół. Jest ona wzbogacona elementami interaktywnymi, animacjami, a nawet efektami dźwiękowymi, które tworzą bardziej atrakcyjną i angażującą opowieść.
Stąd na wielu stronach typu one page znajdziemy bardzo kreatywne rozwiązania graficzne. Możliwość wykorzystania nowoczesnych efektów wizualnych, ciekawych przejść czy interaktywnych elementów może sprawić, że one page będzie bardzo angażującą i zapadającą w pamięć stroną. Jednym z takich kreatywnych rozwiązań jest paralaksa. Sprawia ona, że podczas przewijania strony, niektóre elementy z tła przewijają się z inną prędkością niż np. teksty na pierwszym planie. Daje to efekt trójwymiarowości i sprawia, że strona jest bardziej atrakcyjna i interesująca dla użytkownika.
Mniejsza ilość treści i mniej skomplikowany projekt często wiąże się z tym, że strona typu one page jest tańsza i łatwiejsza w utrzymaniu niż klasyczna strona multi page. Aktualizacje treści czy zmiany designu mogą być szybsze i łatwiejsze do wprowadzenia, a brak konieczności tworzenia i zarządzania wielopoziomowym menu to oszczędność czasu i pieniędzy.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to reguła. Ostateczny koszt wykonania strony internetowej zawsze zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań danego projektu. Na przykład jeżeli Twoja strona ma zawierać wiele skomplikowanych rozwiązań wizualnych, koszt może być wyższy niezależnie od ilości treści.
Wady stron one page
Nawet jeżeli słusznie zdecydujesz się na założenie strony typu one page, musisz pamiętać, że to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Największy problem może sprawić Ci trudna optymalizacja strony one page.
W parze z ograniczoną ilością treści idzie też mniejsza przestrzeń na frazy kluczowe, co z punktu widzenia SEO może być problematyczne. Wypozycjonowanie strony i zwiększanie jej widoczności w wynikach wyszukiwania może być niemałym wyzwaniem. Ponadto mniej treści może dla Googlebota oznaczać, że jest to mało wartościowa strona, zatem indeksowanie może się przeciągać nawet na wiele miesięcy.
Jak sobie z tym poradzić?
Tworzenie treści rozpocznij od zaplanowania kilku najważniejszych sekcji. Zastąpią one podstrony, które występują na rozbudowanych stronach. Wszystkie sekcje, takie jak „O nas” czy „Kontakt” oznaczaj odpowiednimi nagłówkami. Choć na stronach unikamy stosowania większej liczby nagłówków h1, one page będą tu wyjątkami. Takie rozwiązanie pozwala na jasne i czytelne zorganizowanie treści. Odpowiednie oznaczenie każdego bloku tematycznego jako h1 ułatwia również nawigację po stronie i odczytywanie treści przez roboty indeksujące.
Nie tylko h1 – w tekstach na całej stronie zadbaj o odpowiednią hierarchię nagłówków h2, h3 itd., które odpowiadają za zwiększenie czytelności, porządkują treści i ułatwiają znalezienie informacji.
Każda z sekcji powinna też posiadać swój adres URL oraz meta dane, które precyzyjnie określą, co znajduje się w tej części strony. Pamiętaj, że meta tytuły i opisy powinny zachęcić użytkownika do kliknięcia i odwiedzenia strony.
Tak jak w przypadku każdej strony – skupiaj się na tworzeniu unikalnych treści, które niosą wartość dla odbiorcy. Na początek przede wszystkim dobrze zaplanuj słowa kluczowe. Ich lista z pewnością nie będzie długa, a najlepiej będzie, kiedy skupisz się na kilku najważniejszych i naturalnie wpleciesz je do swoich tekstów.
W przypadku strony one page bardzo ważne jest, aby monitorować jej wydajność. Choć na całej stronie mieści się ograniczona ilość treści, to liczne animacje i grafiki mogą ją przeciążyć. Pamiętaj więc o umiarze i sprawdzaj, czy strona nie ładuje się zbyt długo i nie jest „za ciężka”. W sprawdzaniu wydajności strony mogą Ci pomóc takie narzędzia jak Google PageSpeed Insights, Pingdom czy Lighthouse.
Last but not least – responsywność. Można powiedzieć, że strony typu one page są stworzone na urządzenia mobilne. Scrollowanie jest naturalnym i intuicyjnym sposobem przeglądania treści na smartfonach i tabletach. Koniecznie jednak dostosuj stronę do różnych ekranów urządzeń mobilnych. Na tym etapie należy zadbać o intuicyjną nawigację, odpowiednie wyświetlanie tekstów, przycisków, CTA, formularzy i grafik na mniejszych ekranach. Jeśli jest to konieczne, dostosuj formaty obrazów do urządzeń mobilnych, aby zmniejszyć ich rozmiar bez utraty jakości. Warto przeprowadzić testy strony na różnych urządzeniach mobilnych, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia użytkownika (UX).
One page – dla kogo to dobre rozwiązanie?
Podsumowując, strony typu one mogą przynieść niemałe wyzwanie podczas optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Mimo to, dla niektórych osób mogą stanowić najlepsze możliwe rozwiązanie. Kiedy warto zdecydować się na one page?
Jednostronicowe strony są dobrym wyborem dla firm czy osób prywatnych z ograniczonym budżetem, którym zależy na przekazaniu krótkich, konkretnych informacji na temat firmy, produktu (również cyfrowego), usługi, pojedynczego projektu, eventu czy akcji crowdfundingowej.
One page to dobre rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na stworzeniu „wirtualnej wizytówki”. Pojedyncza strona pozwoli Ci zaprezentować w sposób zwięzły i atrakcyjny najważniejsze informacje o działalności, Twoje dane kontaktowe czy też informacje o współpracy B2B. Ponadto strony one page, zwłaszcza te z odpowiednią responsywnością, mogą być idealnym rozwiązaniem dla użytkowników mobilnych, ponieważ umożliwiają szybkie przeglądanie treści bez konieczności klikania między wieloma podstronami. Jeżeli jednak zależy Ci na rozbudowie treści w przyszłości i zwiększaniu widoczności strony na wiele fraz, lepiej postawić na rozszerzoną stronę z osobnymi podstronami.
Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie i Twojej firmy? Skontaktuj się z nami, a my przeanalizujemy Twój pomysł i potrzeby, aby stworzyć stronę, która będzie nie tylko estetyczna i funkcjonalna, ale będzie też wspierała rozwój Twojego biznesu.