Kategorie i podkategorie w sklepie internetowym – najczęstsze błędy

Kategorie i podkategorie w sklepie internetowym powinny być jak dobrze zorganizowane i odpowiednio zatytułowane alejki w sklepie stacjonarnym. Twoim celem jest ułatwienie klientom odnalezienia poszukiwanych produktów i przejrzyste zaprezentowanie oferty. Sprawdź, jakich błędów unikać w obrębie kategorii i kategorii produktowych w Twoim e-sklepie. 

Spis treści

Skomplikowane drzewo kategorii

Aby zobrazować ten problem, wyobraźmy sobie niewielki sklep z damskimi okryciami wierzchnimi. Tutaj nie ma potrzeby tworzenia głównej kategorii „Moda”, „Odzież” czy „Ubrania” tylko po to, aby rozbić ją na podkategorie „Płaszcze”, „Kurtki”, „Kożuchy”, „Futra”. Zamiast tego lepiej na szczycie hierarchii ustawić wspomniane cztery kategorie, a w ich obrębie, w razie konieczności, zastosować podkategorie. Dla każdej podstrony powinno być przypisane odpowiednie miejsce w hierarchii. Przechodź od ogółu do szczegółu (strona główna > kategorie > podkategorie).

Po co tworzyć podkategorie w sklepie internetowym?

Rozbudowana oferta często oznacza dużą różnorodność produktów. Podkategorie pomagają w stworzeniu przejrzystej struktury, dzięki czemu klienci mogą łatwo poruszać się między różnymi segmentami asortymentu. To wprowadza porządek, ułatwiając odnalezienie konkretnych produktów. Na podkategorie warto zdecydować się w przypadku sklepów oferujących wiele różnych wariantów produktów. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z elektroniką, naturalny będzie podział kategorii „Słuchawki” na podkategorie „Słuchawki nauszne”, „Słuchawki douszne” itd. 

Oczywiście nie każda kategoria wymaga tego, aby szatkować ją na kolejne, mniejsze części. Niektórych kategorii po prostu nie da się podzielić na logiczne podkategorie, zatem nie rób tego na siłę. Jeżeli oferujesz niewielką liczbę produktów, lepiej postaw na prostszą strukturę kategorii, bez konieczności tworzenia rozbudowanego drzewa. W przypadku niewielkiego asortymentu lepiej jest skoncentrować się na klarowności i łatwości w nawigacji, unikając nadmiernej hierarchizacji.

Niewłaściwe nazwy kategorii 

Błędnie nazwane kategorie to pierwszy krok do utraty klientów i utrudnienia im znalezienia produktów w Twoim sklepie internetowym.Dobrze dobrana nazwa kategorii powinna być jednoznaczna, łatwa do zrozumienia, zoptymalizowana pod kątem SEO i spójna z ogólną komunikacją marki. To ważny element, który wpływa na pierwsze wrażenie klienta i jego zdolność do efektywnej nawigacji po stronie. 

O ile w opisach warto stawiać na unikalne treści, o tyle nazwy kategorii powinny być jak najbardziej intuicyjne i zrozumiałe dla odbiorcy. Podstawową i najważniejszą funkcją nazw kategorii jest przecież sygnalizowanie, co klient może znaleźć po kliknięciu w dany tytuł bez zbędnego domyślania się i analizowania. Nie stosuj niepotrzebnych zdrobnień czy rozbudowanych nazw, które nie oddają tego, co rzeczywiście znajduje się pod konkretnym linkiem. Na przykład kategoria „Zupki” dla większości odbiorców będzie kojarzyła się z asortymentem dla dzieci i niemowląt, a nie z produktami dla dorosłych. 

Nazywanie kategorii to kolejny czynnik wpływający na widoczność strony. Tytuły kategorii i podkategori to zazwyczaj 1-3 wyrazy, które powinny zawierać słowa kluczowe. Pamiętaj o tym, ponieważ treści, które nie są zoptymalizowane pod kątem SEO, mogą mocno ograniczać widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania.

Przy nazywaniu kategorii ważna jest też spójność i konsekwencja. Przykładowo, jeżeli jedna z kategorii nosi nazwę „Buty Damskie”, analogicznie zastosuj nazwę „Buty Męskie” zamiast na przykład „Obuwie dla Panów”. Brak spójności w nazywaniu kategorii może wprowadzać klientów w błąd i sprawiać, że nawigacja po stronie staje się utrudniona.

Brak lub nieodpowiednie opisy kategorii

Niepoprawne opisy kategorii lub ich brak w sklepach internetowych to błąd, który może mieć negatywne konsekwencje dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Zastanawiasz się, co oznaczają nieodpowiednie opisy kategorii?

Powinieneś jak ognia unikać duplikatów treści. To sytuacja, w której identyczna lub bardzo podobna treść pojawia się na różnych stronach (duplikaty zewnętrzne) lub w różnych miejscach w obrębie jednej strony (duplikaty wewnętrzne).

Opisy kategorii, podkategorii, a także produktów, to miejsca, w których niestety bardzo łatwo o powielanie contentu. Pamiętaj, aby nie kopiować opisów z innych stron – na przykład ze strony producenta lub z opisu aukcji Allegro. Stwarzasz wówczas szkodliwą rywalizację pomiędzy tymi samymi treściami i narażasz swoją stronę na duże spadki widoczności. Unikaj tego błędu, ponieważ tylko oryginalne, niepowtarzalne teksty są wartościowe dla wyszukiwarek. 

Tworząc opis kategorii, skup się na słowach kluczowych, które trafnie odnoszą się do danej części Twojej oferty. Pamiętaj jednak, aby nie zasypywać tekstu słowami kluczowymi w każdym zdaniu. Zbyt duża liczba powtarzających się fraz wygląda nienaturalne, a dla wyszukiwarki jest znakiem, że treść może być mało wartościowa i nastawiona jedynie na sztuczne zwiększanie widoczności. Stosuj naturalny język, który jest dostosowany do Twojej grupy docelowej – stawiaj na jakość, a nie na ilość treści. 

Kolejny błąd, jaki nieraz pojawia się w opisach kategorii, to długie, monotonne bloki tekstu. Treści warto podzielić na akapity z odpowiednimi nagłówkami (h2 i h3). Pomoże to wyszukiwarkom w zrozumieniu zawartości strony podczas skanowania, a użytkownikom – w znalezieniu kluczowych informacji. 

Tworząc opis kategorii, unikaj nieprecyzyjnych, zbyt ogólnych zdań. Zamiast tego, pisz językiem korzyści. Algorytmy Google od miesięcy „nastawiają się” na ocenę treści pod względem ich wartości dla użytkowników. Przemyśl, jakie są główne potrzeby i oczekiwania klientów, którzy szukają produktów w danej kategorii. Bezpośrednio wymieniaj korzyści, jakie mogą uzyskać, wybierając Twój asortyment. W zależności od branży i oferty, może to obejmować oszczędność czasu czy też zwiększenie wygody. Aby stworzyć treści, jakiej szuka Twoja grupa docelowa, konieczne jest zrozumienie jej potrzeb i sposobu poszukiwania produktów.

Błędne linkowanie wewnętrzne

Opisy kategorii i podkategorii są też miejscem na linkowanie wewnętrzne, czyli umieszczanie przekierowań do innych podstron w Twoim sklepie. Oto kilka częstych błędów, jakie pojawiają się w obszarze linkowania wewnętrznego:

Brak linków wewnętrznych

Zupełny brak linkowania może skutkować powstawaniem tzw. „osieroconych stron”, do których nie można trafić z innych źródeł. Im trudniejszy dostęp do podstrony, tym dłuższy czas ich indeksowania. Linki wewnętrzne warto dodać, zwłaszcza, jeśli Twój sklep jest rozbudowany i ma wiele podstron. Wartościowe linkowanie wewnętrzne pozytywnie wpływa na indeksację sklepu, a w efekcie może poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania. 

Zbyt dużo odnośników

Każda skrajność jest zła, a nadmiar linków wewnętrznych również może negatywnie wpłynąć na Twój sklep. Tym sposobem możesz sprawić, że żaden z linków nie zostanie uznany za istotny przez użytkowników. Warto więc skupić się jedynie na ważnych i wartościowych elementach strony. Ponadto zbyt duża liczba linków wewnętrznych może być interpretowana przez wyszukiwarki jako próba spamu, co z kolei może obniżyć jej pozycję w rankingu.

Powtarzające się linki

Jeśli w jednym opisie pojawi się kilka linków prowadzących do tej samej podstrony, tworzysz wrażenie spamu czy nachalnej reklamy, co z pewnością będzie odebrane negatywnie. Powtarzające się linki do tej samej podstrony nie przynoszą też żadnej wartości pod kątem SEO. Wręcz przeciwnie, ponownie mogą być uznane za praktykę spamerską.

Nieodpowiednie anchor teksty

Każdy link w treści opisu kategorii powinien być opatrzony odpowiednim anchor tekstem, czyli frazą, pod którą znajduje się link (na przykład klikalny link „srebrne naszyjniki damskie”). W planowaniu linkowania warto więc wykonać dokładną analizę słów kluczowych i wybrać te, które najlepiej odpowiadają zawartości danej podstrony. Unikaj tajemniczych i zbyt gólnych anchor tekstów, które nie informują, dokąd prowadzi link (np. „Kliknij tutaj” lub „Zobacz więcej”).

Linkowanie niezgodne z hierarchią podstron

Im więcej linków wysokiej jakości, tym lepiej oceniana jest strona. Unikaj więc linkowania do losowych podstron, które nie wnoszą żadnej wartości. Celem linkowania jest przecież ułatwienie odkrywania nowych treści i tworzenie łatwych przejść między podstronami.

Niepoprawne adresy URL

Częstym błędem w kategoriach i podkategoriach jest stosowanie długich, skomplikowanych i nieczytelnych adresów URL. Mają one przede wszystkim niekorzystny wpływ na SEO sklepu internetowego. Jeśli adresy są niepoprawne, trudne do zrozumienia lub zawierają zbędne elementy, może to utrudnić indeksację witryny i obniżyć jej pozycję w wynikach wyszukiwania. 

Jak tego uniknąć? Warto już na początku zaplanować poprawną i spójną strukturę adresów URL, aby uniknąć konieczności wprowadzania przekierowań. Adresy poszczególnych podstron powinny zawierać słowa kluczowe, aby odzwierciedlać strukturę Twojej witryny. Oznacza to, że adresy powinny dokładnie wskazywać, co znajduje się na podstronie, na przykład: domena.pl/bizuteria-damska/naszyjniki.

Pamiętaj, że przyjazny adres URL jest zwięzły, czytelny i zrozumiały – zarówno dla użytkowników, jak i dla robotów indeksujących stronę. W adresie nie powinny znajdować się elementy, które nie przekazują żadnych konkretnych informacji o kategorii czy produkcie. Unikaj zatem wielkich liter, znaków interpunkcyjnych (pytajników, wykrzykników), zbędnych numerów czy niezrozumiałych ciągów liter. 

Błędna kategoryzacja produktów

Przypisanie produktu do nieodpowiedniej kategorii może odpowiadać za niską konwersję i wysoki współczynnik odrzuceń. Wprowadzając klientów w błąd, zwiększasz ryzyko, że opuszczą stronę bez dokonania zakupu. 

Oczywiście wiele zależy od ustawień i możliwości danej platformy sprzedażowej. Niektóre panele posiadają jednak pewne luki – jeśli przeoczysz przypisanie nowego produktu do odpowiedniej kategorii, możesz bardzo dużo stracić. Produkt będzie dostępny, ale nie widoczny. Przykładowo, nowo dodany asortyment będzie widniał w „Nowościach”, ale jeżeli nie przydzielisz go do odpowiedniej kategorii i podkategorii produktowej, po czasie będzie bardzo trudno go odnaleźć. W efekcie, użytkownicy nie zobaczą produktu, przeglądając daną kategorię. Jeżeli nie wpiszą konkretnej nazwy produktu w okno wyszukiwania, prawdopodobnie nigdy na niego nie trafią. 

Brak testów i optymalizacji

Systematyczna analiza różnych danych dotyczących Twojej strony pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytania co i dlaczego warto zmienić w kategoriach. Jakie obszary warto analizować? 

Bardzo cenna będzie analiza zachowań użytkowników, która może pomóc Ci znaleźć źródła problemów. Śledzenie, jak klienci poruszają się po stronie i które kategorie chętnie odwiedzają, pozwala zidentyfikować popularną ścieżkę zakupową i ewentualne momenty, w których dochodzi do porzucenia koszyka. Pod uwagę warto też wziąć czas spędzony na stronie. To, jak długo użytkownicy robią zakupy i gdzie zatrzymują się na dłużej, może dostarczyć Ci informacji o atrakcyjności danej kategorii. Przeanalizuj również, które produkty często są kupowane razem. Takie informacje mogą podpowiedzieć, jak lepiej zorganizować kategorie i podkategorie oraz gdzie wprowadzić linki wewnętrzne.

Warto przeprowadzić też analizę SEO, w której sprawdzisz efektywność słów kluczowych w nazwach kategorii i opisach, a także strukturę linków. Monitoruj pozycję strony w wynikach wyszukiwania dla kluczowych fraz związanych z kategoriami. Nie wiesz, na jakie tytuły i nagłówki postawić? Skorzystaj z narzędzi do analizy słów kluczowych, aby zastosować treści, które najlepiej oddadzą zawartość sklepu i odpowiedzą na wyszukiwania użytkowników.

Scroll to Top