Breadcrumbs – czym są i dlaczego warto je mieć w sklepie internetowym?
Jednym z narzędzi, które może znacząco poprawić doświadczenie użytkownika (UX) oraz wpłynąć na efektywność SEO, są breadcrumbs, czyli okruszki chleba. Sprawdź, jak menu okruszkowe może poprawić użyteczność Twojego sklepu internetowego i o czym warto pamiętać, aby uniknąć najczęstszych błędów przy wdrażaniu tego narzędzia.
Spis treści
- Breadcrumbs – co to jest?
- Rodzaje breadcrumbs
- Menu okruszkowe w sklepie internetowym – dlaczego warto?
- Kiedy stosować menu okruszkowe?
- Na co zwrócić uwagę przy wdrażaniu breadcrumbs?
- Menu okruszkowe w sklepie internetowym – podsumowanie
Breadcrumbs – co to jest?
Breadcrumbs znane są również jako nawigacja okruszkowa lub menu okruszkowe. Ich rolą jest wskazywanie użytkownikowi, gdzie aktualnie znajduje się w obrębie strony internetowej, a także ułatwienie nawigacji po stronie. Breadcrumbs zwykle pojawiają się na górze strony, pod głównym menu i przybierają postać poziomego paska z odnośnikami do poszczególnych podstron. Nieraz są opatrzone takimi komunikatami jak „Jesteś tutaj:” czy „Jesteś w:”. Breadcrumbs w dosłownym tłumaczeniu oznaczają „okruszki chleba”. Skąd taka nazwa? Podobnie jak okruszki rozrzucone po drodze wskazują drogę do domu w baśni „Jaś i Małgosia” – tak breadcrumbs w nawigacji internetowej pozwalają użytkownikowi orientować się w strukturze strony.
Rodzaje breadcrumbs
Istnieją trzy rodzaje okruszków chleba w menu, które różnią się sposobem prezentacji ścieżki użytkownika na stronie internetowej. Najczęściej spotykane to:
Breadcrumbs pokazujące lokalizację
To najczęściej spotykany typ okruszków. Informują użytkownika o aktualnej lokalizacji na stronie i jednocześnie pokazują, jak wygląda hierarchia całej witryny. Są ściśle związane z kategoriami w sklepie internetowym i wyświetlają dokładną ścieżkę strony od ogółu do szczegółu, np.: „Strona główna > Kategoria > Podkategoria > Produkt”.
Breadcrumbs pokazujące atrybuty
Bardzo często spotykane w sklepach internetowych i serwisach ogłoszeniowych. To okruszki, które dostosowują się do działań użytkownika. Pojawiają się pod wpływem wyboru filtrów wyszukiwania, które nie określają jednocześnie kategorii czy podkategorii (np. kolor, rozmiar, materiał itp.). Są pomocne do wskazania, w jakiej części sklepu znajduje się dany produkt. Mogą wyglądać na przykład tak: Strona główna > Kategoria > Podkategoria > Atrybut 1. np. marka > Atrybut 2. np. kolor > Produkt.
Breadcrumbs pokazujące historię ścieżki
Pokazują one dokładną drogę, jaką przebył użytkownik odwiedzający sklep. Biorąc pod uwagę, że ta ścieżka nieraz jest chaotyczna, ten typ breadcrumbs może wydawać się niespójny, zbyt rozbudowany i po prostu zbędny. W efekcie jest to najrzadziej spotykany rodzaj menu okruszkowego, które jedynie zastępuje przyciski „wstecz” i „dalej” w przeglądarce.
Menu okruszkowe w sklepie internetowym – dlaczego warto?
Posiadanie odpowiednich breadcrumbs w sklepie internetowym może przynieść wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla właściciela sklepu. Menu okruszkowe ma bowiem spory wpływ na SEO oraz na UX strony.
Poprawa doświadczeń użytkownika
Odpowiednio wdrożone menu okruszkowe znacznie ułatwia nawigację na stronie, która jest jednym z najważniejszych elementów User Experience w sklepie internetowym. Klikalne okruszki chleba umożliwiają szybkie poruszanie się pośród podstron, powrót do innej zakładki, a także znalezienie potrzebnych produktów czy informacji. Dzięki temu użytkownicy mogą sprawniej dotrzeć do zamierzonego celu, co zwiększa szanse na finalizację zakupu.
Nawigacja okruszkowa może też przyczynić się do wydłużenia czasu spędzonego na stronie i do zwiększenia konwersji. Użytkownik, korzystając z okruszków, może jeszcze łatwiej odkrywać nowe podstrony i produkty, które mogą go zainteresować.
Jak breadcrumbs wpływają na SEO?
Okruszki chleba są ułatwieniem nie tylko dla użytkowników, ale też dla robotów indeksujących strony. Stosując breadcrumbs, zwiększysz widoczność słów kluczowych i dostarczasz wyszukiwarkom wartościowe informacje na temat zawartości poszczególnych podstron. Tym samym możesz przyspieszyć indeksację strony. Okruszki pojawiają się nie tylko na stronie, ale również w wynikach wyszukiwania. Możesz zatem liczyć na to, że Twoja podstrona pojawi się jako odpowiedź na kilka różnych zapytań w wyszukiwarce.
Co równie istotne, nawigacja okruszkowa jest jedną z form linkowania wewnętrznego, które również wpływa na widoczność strony. Okruszki chleba mogą precyzyjnie wskazywać powiązania pomiędzy podstronami i przypisanymi do nich słowami kluczowymi.
Kiedy stosować menu okruszkowe?
Być może zastanawiasz się, czy breadcrumbs powinny znaleźć się na każdej stronie internetowej. Absolutnie nie. Istnieją proste strony z niewielką ilością treści i podstron, gdzie nie są wymagane dodatkowe „drogowskazy” w postaci okruszków chleba . Inaczej jest w przypadku stron z głęboką hierarchią – na przykład rozbudowanych sklepów internetowych czy stron informacyjnych z zawierających dużą liczbę podstron. Wówczas okruszki mogą wyraźnie ułatwić nawigację i przechodzenie pomiędzy różnymi kategoriami. Wniosek jest prosty – im głębsza hierarchia strony, tym bardziej przydatne są breadcrumbs.
Nie oznacza to oczywiście, że nawet na najbardziej rozbudowanych stronach breadcrumbs powinny pojawiać się na każdej podstronie. Jeżeli od strony głównej do docelowej zakładki dzieli Cię tylko jedno kliknięcie, w tym miejscu breadcrumbs będą zbędne (np. Strona główna > Kontakt).
Na co zwrócić uwagę przy wdrażaniu breadcrumbs?
Wiemy już, jakie korzyści mogą przynieść okruszki chleba w sklepie internetowym. Jednak, żeby Twoja praca przy wdrażaniu breadcrumbs nie poszła na marne, przy ich wprowadzaniu miej na uwadze kilka istotnych kwestii.
Uporządkowane kategorie i podkategorie
Przed implementacją breadcrumbs w sklepie internetowym wprowadź porządek w kategoriach produktowych. Nadaj im nazwy oparte o słowa kluczowe, zadbaj o logiczną hierarchię i przyporządkuj do nich odpowiednie produkty. Jest to kluczowy krok, który wpłynie nie tylko na skuteczność nawigacji okruszkowej, ale także na ogólne doświadczenie użytkowników podczas przeglądania sklepu internetowego. Sprawdź, jakich błędów unikać przy budowaniu kategorii w sklepie internetowym.
Wielkość menu okruszkowego
Menu okruszkowe to dodatek, nie może zatem być większe niż główne menu. Okruszki powinny być odpowiednio skalowane, aby pasowały do ogólnego układu strony i nie dominowały nad innymi ważniejszymi elementami. Zbyt duże breadcrumbs mogą przytłoczyć i utrudnić korzystanie z witryny. Zwróć na to uwagę zwłaszcza przy projektowaniu sklepu internetowego w wersji mobilnej, gdzie ilość miejsca na ekranie jest mocno ograniczona.
Niektóre strony internetowe mogą mieć bardzo skomplikowane struktury, co może prowadzić do nadmiernej szczegółowości i rozbudowania menu okruszkowego. Unikaj tego i stawiaj na okruszki chleba, które dają proste, czytelne wskazówki dotyczące lokalizacji na stronie. Pamiętaj też, że użytkownik powinien mieć możliwość kliknięcia w każdy element ścieżki oprócz adresu podstrony, na której się znajduje.
Tytuły okruszków
Menu okruszkowe nie powinno zawierać w sobie całych adresów URL. Zamiast tego, powinny skupiać się na słowach kluczowych, krótkich nazwach kategorii lub sekcji strony, aby użytkownicy mogli łatwo zrozumieć, gdzie się znajdują i jak mogą powrócić do poprzednich stron. Jednocześnie tytuły okruszków nie powinny być powieleniem nazw z menu głównego strony.
Menu okruszkowe w sklepie internetowym – podsumowanie
Breadcrumbs to niewielki element strony internetowej, który może mieć spory wpływ na jej widoczność i funkcjonalność. Menu okruszkowe w e-commerce to krok w kierunku poprawy doświadczeń użytkowników oraz efektywności SEO. Wspomagają linkowanie wewnętrzne, wpływają na indeksację i podnoszą wartość strony w oczach wyszukiwarek. Z kolei dla użytkowników oznaczają łatwiejszą i szybszą nawigację na stronie, co może przyczynić się do zwiększenia konwersji, ograniczenia współczynnika odrzuceń i wydłużenia czasu spędzonego na stronie.
Choć umieszczenie okruszków chleba na każdej stronie nie jest konieczne, w przypadku większości sklepów internetowych będą przydatnym narzędziem. Ważne jest dostosowanie nawigacji okruszkowej do potrzeb odbiorców oraz układu strony, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia użytkownika.