Projektowanie graficzne a branding: jak spójny wizerunek wpływa na sukces marki

Widzisz charakterystyczny kolor, czcionkę, znane hasło i od razu wiesz, o jaką markę chodzi. Tak działa branding, który tworzy unikalną tożsamość marki i pozwala jej wyróżnić się na tle innych. Jednak nie jest on zarezerwowany tylko dla wielkich światowych korporacji. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto dbać o spójny wizerunek marki, jak go budować i jak mogą pomóc w tym narzędzia projektowania graficznego.

Branding i wizerunek marki – dlaczego są ważne?

Branding obejmuje działania mające na celu budowanie rozpoznawalności, stworzenie w świadomości konsumentów spójnego i pozytywnego obrazu marki lub firmy. Dobrze zdefiniowana i skutecznie wdrożona strategia brandingowa może pomóc firmie w budowaniu silnej pozycji rynkowej, przyciąganiu nowych klientów i utrzymaniu lojalności obecnych. 

Co oznacza spójny wizerunek marki?

Spójny wizerunek marki to konsekwentne i jednolite przedstawienie marki we wszystkich jej działaniach i w kontaktach z odbiorcami. Oznacza to, że wszystkie elementy, które budują tożsamość marki, są ze sobą zgodne i wzajemnie się uzupełniają, tworząc klarowny i jednoznaczny obraz. 

W budowaniu spójnego wizerunku marki bardzo dużą rolę odgrywają elementy identyfikacji wizualnej takie jak logo, kolory, typografia, styl graficzny, design produktów i opakowań.

Wszelkie elementy wizualne powinny iść w parze z wartościami, misją i wizją oraz ze sposobem komunikacji, jaki przyjmuje marka. Powtarzalne slogany, a także ton i styl wypowiedzi – szczególnie w przekazach marketingowych – powinny tworzyć jeden spójny obraz, który wpływa na to, jak marka jest odbierana przez otoczenie. 

Dlaczego warto tworzyć spójny wizerunek marki?

Tworzenie spójnego wizerunku marki jest inwestycją w długoterminowy sukces firmy. Dlaczego? Spójność wizerunkowa ułatwia zapamiętanie marki i rozpoznanie jej wśród konkurencji. Nie od dziś wiadomo, że konsumenci są bardziej skłonni wybierać marki, które znają. Konsekwentne posługiwanie się starannie dobranymi elementami wizualnymi i spójna komunikacja sprawią, że marka staje się łatwiej zapamiętywana. Przykład? Widzisz charakterystyczne złote łuki i od razu rozpoznajesz markę. Z kolei czerwony kolor na puszce napoju z pewnością od razu budzi skojarzenia z jedną konkretną firmą. 

Spójny wizerunek umożliwia też skuteczne komunikowanie misji, wizji i wartości marki. Ułatwia to konsumentom zrozumienie, co marka chce przekazać i co oferuje. Przykładowo, firma, która ma w ofercie produkty dla dzieci, będzie posługiwała się przyjemną, łagodną kolorystyką i przyjmie pogodny ton komunikacji. Ponure kolory i oficjalny język nie idą przecież w parze z ofertą, która ma przyciągnąć uwagę rodziców poszukujących produktów dla maluchów. Brak spójności w wizerunku firmy może prowadzić do dezorientacji, budzić podejrzenia i stwarzać dystans pomiędzy marką a klientem.

Spójny wizerunek przekłada się zatem na budowanie zaufania. Kiedy firma prezentuje jednolite przesłanie i wartości, konsumenci mają większą pewność, że jest ona wiarygodna i warto skorzystać z jej oferty. Ponadto spójny wizerunek pomaga w budowaniu emocjonalnych więzi z klientami i przyczynia się do tworzenia pozytywnych doświadczeń na każdym etapie kontaktu klienta z marką.  Kiedy konsumenci mają pozytywne doświadczenia i widzą, że marka konsekwentnie dostarcza wartość, są bardziej skłonni do powtórnych zakupów.

Jak budować spójny wizerunek marki?

Budowanie spójnego wizerunku marki wymaga strategicznego podejścia i konsekwentnego wdrażania określonych działań.
Analiza marki i opracowanie strategii

W pierwszym kroku ważne jest zdefiniowanie misji, wizji i wartości marki. Wizerunek powinien być ściśle związany z tym, co marka chce osiągnąć, jakie cele realizuje na co dzień, jakie korzyści daje klientom oraz jakie zasady są dla niej najważniejsze.

Równie ważne jest to, do kogo ma docierać marka. Określ swoje buyer persony, czyli potencjalny profil klienta, który reprezentuje Twoją grupę docelową. Ten krok pozwala lepiej zrozumieć potrzeby, preferencje, cele i wyzwania klientów, co umożliwia dostosowanie strategii marketingowej oraz komunikacji do ich oczekiwań.

Poza analizą własnej marki, przeprowadź analizę rynku, aby zrozumieć, jakie wzorce i trendy panują w Twojej branży. Warto przyjrzeć się konkurencji, aby zidentyfikować, jakie strategie wizualne są już stosowane i jak można się od nich wyróżnić.

Projektowanie graficzne jako narzędzie budowania spójnego wizerunku marki

Logo stanowi graficzną reprezentację marki, która pozwala na łatwe i szybkie rozpoznanie jej wśród konkurencji. Pamiętaj, że to właśnie logo często jest pierwszym elementem wizerunku marki, z którym klienci mają kontakt. Dlatego tak ważne jest, aby było ono nie tylko atrakcyjne i estetyczne, ale by budziło pozytywne skojarzenia, odzwierciedlało wartości i charakter firmy. Znaczenie mają tu zarówno kolory, jak i kształty, typografia, a także obecność lub brak sloganów reklamowych.  

Określ paletę kolorów, która będzie stosowana we wszystkich materiałach marketingowych. Często punktem wyjścia do określenia palety kolorów dla reszty materiałów marketingowych będzie właśnie kolorystyka logo. Ważna jest tu również psychologia koloru. Zrozumienie, jakie emocje i skojarzenia wywołują poszczególne kolory, może pomóc w doborze odpowiednich odcieni dla marki.

Wybierz również fonty, którymi będziesz się posługiwać w swoich przekazach marketingowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużą siłę mają skojarzenia związane z typografią. Wybierając czcionki, kieruj się nie tylko ich estetyką. Sprawdź, czy Twój wybór wpłynie na czytelność tekstów w różnych rozmiarach i na różnych nośnikach – od materiałów drukowanych aż po strony internetowe. Warto wybrać co najmniej dwie czcionki – jedną do nagłówków i tytułów oraz inną do tekstu głównego. To zróżnicowanie pozwoli na lepszą czytelność i estetykę Twoich materiałów marketingowych.

Oprócz logo, kolorów i typografii warto wybrać również charakterystyczny styl graficzny, jaki będzie towarzyszył Twojej marce. Mamy tu na myśli wszelkie elementy graficzne, które będą wykorzystywane w materiałach marketingowych i komunikacyjnych – wzory graficzne, ilustracje, zdjęcia itp. Możesz tu postawić na minimalizm lub pójść w stronę rozbudowanych kompozycji. Pamiętaj, że dbałość o spójność w każdym elemencie graficznym wspiera konsekwencję przekazu marki oraz buduje jej rozpoznawalność i zaufanie.

Spójność wizualna na różnych platformach

Dziś marki są obecne na wielu różnych platformach i korzystają z różnych kanałów komunikacji. Dlatego szalenie ważne jest zachowanie spójności w każdym z tych miejsc. Zadbaj o jednolity wizerunek w mediach społecznościowych, na stronie internetowej, w kampaniach e-mailowych, a także poza internetem – na branżowych wydarzeniach czy w komunikacji outdoorowej. Klienci łatwiej zapamiętują markę, gdy spotykają się z jej spójnymi elementami wizualnymi w różnych miejscach online i na żywo. 

Jak to sobie ułatwić? Możesz stworzyć spójne szablony graficzne do różnych rodzajów materiałów, takich jak posty w mediach społecznościowych, wpisy na stronie internetowej, newslettery, prezentacje, ulotki, banery reklamowe itp. Przy projektowaniu materiałów, uwzględnij specyfikę różnych kanałów i platform, na których będą wykorzystywane (np. rozmiary obrazków na media społecznościowe, układ na stronach internetowych, niewielki format ulotek itd.).

Ponadto dostosuj projekty do różnych urządzeń, takich jaklaptopy, tablety i smartfony. Upewnij się, że wszystkie projekty graficzne odzwierciedlają ton, styl i wartości marki. W tworzeniu i dostosowywaniu szablonów pomogą Ci odpowiednie narzędzia graficzne do projektowania takie jak Canva, Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign. 

Błędy w budowaniu wizerunku marki – tego unikaj

Tworzenie i podtrzymywanie spójnego wizerunku marki może wiązać się z wieloma wyzwaniami. Sporo trudności może przynieść konsekwentne stosowanie opracowanej identyfikacji wizualnej. 

Nieraz marki sięgają po odmienny format czy styl komunikacji, który wyraźnie odbiega od dotychczasowych przekazów. Nieraz jest to podyktowane chęcią podążania za trendami i viralami. Nagła i nieprzemyślana zmiana w sposobie komunikacji może sprawić, że odbiorcy będa zdezorientowani. Ślepa chęć naśladowania chwilowych trendów może sprawić, że marka będzie wydawała się pozbawiona autentyczności, co może być negatywnie odebrane przez otoczenie. Oczywiście nie ma nic złego w śledzeniu trendów i dostosowywaniu się do zmieniających się preferencji odbiorców. Ważny jest jednak umiar, pamiętanie o głównych założeniach i zachowanie autentyczności.

Nieraz łatwo zburzyć spójność marki, korzystając z gotowych projektów dostępnych  chociażby w programie Canva. To naturalne, że podczas projektowania materiałów marketingowych wybór miliona gotowych grafik i szablonów może być kuszący i możemy być skłonni sięgać po różnorodne elementy, które na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne.

Jednak ważne jest, aby pamiętać o długoterminowych celach marki i konsekwencji w budowaniu wizerunku. Pamiętaj, że nie tylko Ty masz dostęp do tych narzędzi. Jeśli Twój wzór graficzny na social mediach czy na stronie, albo, co gorsza, logo pojawi się w identyfikacji wizualnej innej marki, może to bardzo negatywnie wpłynąć na wizerunek Twojej firmy. Dlatego zawsze warto postawić na kreatywność i unikalność. Jeśli istnieje rzeczywista potrzeba zastosowania gotowych elementów graficznych, warto włożyć do projektowania nieco więcej pracy i dostosować szablony tak, aby tworzyły coś, co naprawdę wyróżni Twoją markę i stworzy spójny wizerunek.

Scroll to Top