EEAT – Jak tworzyć treści wartościowe dla ludzi i Google?
W dzisiejszym świecie internetu jakość treści ma kluczowe znaczenie dla sukcesu stron internetowych. Wprowadzenie systemu EEAT oraz Helpful Content System przez Google miało na celu eliminację niskiej jakości treści i promowanie wiarygodnych, wartościowych informacji. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest EEAT i jak tworzyć treści, które są zarówno wartościowe dla użytkowników, jak i zgodne z wytycznymi Google.
Walka z thin content – co to jest Helpful Content?
W marcu 2024 roku Google wprowadziło kolejną aktualizację główną (core update) – ten jednak dokonał dość dużych zmian w odpowiedzi na trend, który stał się bardziej widoczny w Internecie w wyniku rozpowszechnienia technologii AI. Wprowadzono mechanizm, który ocenia treści na podstawie ich przydatności dla użytkowników, nie tylko objętości treści, ilości linków oraz słów kluczowych.
Jego głównym celem jest promowanie treści, które są autentycznie pomocne i wartościowe dla użytkowników – po angielsku, helpful content. W erze AI zaczęto stosować masowo generowane treści które zadowalały algorytm Google, lecz dla użytkowników nie miały żadnej stosownej wartości – mało tego, nieraz nie miały nawet sensu! Zapewne się z tym spotkaliście – chcieliście coś szybko wyszukać, lecz artykuł, na który wpadliście, zdarzał się powtarzać jedno i to samo bądź nie poruszać faktycznego problemu, który opisywał. Taki właśnie thin content – treści niskiej jakości – są przykładem Unhelpful Content – nieprzydatne, mylące lub generowane bez kontroli i proofreadingu teksty, planowane głównie w celu zajmowania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.
Marcowa aktualizacja zebrała żniwa na stronach, które wykorzystywały niskiej jakości treści oraz znacznie wpłynęły na pozycje tychże stron w wynikach wyszukiwania. Obecnie algorytm promuje skupianie się na tym, by strony internetowe dostarczały faktyczne odpowiedzi na faktyczne potrzeby użytkowników, a nie wyłącznie spełniały techniczne kryteria SEO. Aktualizacja wprowadziła wyraźnie rozróżnienie między treściami pomocnymi a niepomocnymi.
Co według Google jest dobre? Helpful Content vs Unhelpful Content
Helpful Content
Treści zaliczane do kategorii Helpful Content to te, które:
- Odpowiadają na pytania użytkowników w sposób kompleksowy i zrozumiały.
- Są tworzone przez ekspertów lub osoby z doświadczeniem w danym temacie.
- Oferują unikalne wartości, których nie znajdziemy gdzie indziej.
- Są czytelne i jasno sformatowane, podnosząc doświadczenia użytkownika z korzystania ze strony.
- Są zgodne z zasadami EEAT, czyli łączą doświadczenie, ekspertyzę, autorytet i wiarygodność.
Unhelpful Content
Z kolei Unhelpful Content jest bardzo podobne do znanej wcześniej idei thin content. To treści, które:
- Posiadają błędy językowe, strukturalne czy interpunkcyjne w skali wpływającej na łączną czytelność tekstu.
- Są generowane automatycznie, posiadają cechy tekstu stworzonego AI i zostały opublikowane bez kontroli człowieka i proofreadu.
- Są płytkie i nie dają faktycznej wartości użytkownikom czytającym treści.
- Powielają informacje z innych stron bez dodawania wartości.
- Mają na celu jedynie osiąganie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, bez rzeczywistej korzyści dla użytkownika.
- Zawierają błędy, informacje niejasne lub dezinformację.
EEAT – Co to jest i jak wpływa na jakość treści?
Jak zatem tworzyć treści tak, by zadowolić Google? O ile może się to wydawać nieintuicyjne… należy działać bardziej ludzko. Tutaj wchodzi EEAT – standard, na podstawie którego Google ocenia jakość treści w wynikach wyszukiwania. EEAT to skrót od Experience (doświadczenie), Expertise (ekspertyza), Authoritativeness (autorytet) i Trustworthiness (wiarygodność). I to wedle tych czterech maksym treści zyskują w oczach algorytmów Google. W oczach użytkowników też!
Google wprowadził EEAT, by walczyć z problemem thin content, czyli treści niskiej jakości, często generowanych masowo przez narzędzia AI. Takie treści:
- Mają niską wartość dla użytkownika.
- Są stworzone wyłącznie w celu zajmowania pozycji w SERP.
- Czasem zawierają błędy lub wprowadzają w błąd.
EEAT pomaga Google ocenić, czy treści dostarczają rzeczywistej wartości i spełniają oczekiwania użytkowników.
Jakie są elementy EEAT?
1. Experience (Doświadczenie)
Doświadczenie autora w praktycznym stosowaniu wiedzy na dany temat jest kluczowe. Google promuje treści twórców, którzy mogą wykazać się rzeczywistym zrozumieniem tematu na podstawie własnych doświadczeń. Dziel się wiedzą, którą zebrałeś na dany temat.
2. Expertise (Ekspertyza)
Ekspertyza odnosi się do poziomu wiedzy autora. Ważne jest, by treści były tworzone przez osoby z dogłębną znajomością tematu. Pisząc na dany temat, staraj się odpowiadać na faktyczne problemy bądź kwestie które poruszasz – oraz które może zadać użytkownik. Warto zgłębiać idee i pojęcia oraz uwzględniać wskazówki.
3. Authoritativeness (Autorytet)
Autorytet dotyczy reputacji autora lub strony internetowej w branży. Google bierze pod uwagę linki zwrotne, opinie użytkowników oraz obecność strony w wiarygodnych źródłach.
4. Trustworthiness (Wiarygodność)
Wiarygodność to zaufanie, jakie budzi treść i jej źródło. Wpływ na wiarygodność mają m.in. przejrzystość i rzetelność danych. Buduj bazę wysokiej jakości, informatywnych treści.
Dlaczego EEAT ma znaczenie w kontekście Google AI Overview?
Dużo mówi się o Google AI Overview – zdania są przeróżne; jedni uważają że oznacza to koniec SEO; inni zaś że to po prostu kolejna ewolucja w zmiennym świecie marketingu internetowego. AI Overview dostarcza krótkie podsumowanie dla użytkownika, przez co wyszukuje treści, które obejmą dany temat w wyczerpujący sposób, stawiające na wartość merytoryczną i wiarygodność. Dlatego też strona internetowa która zawiera treści tworzone zgodnie z zasadami EEAT ma większą szansę, że to ona znajdzie się w podsumowaniach generowanych przez Google AI Overview.
Podsumowanie – jak tworzyć treści zgodne z EEAT?
Pamiętaj, że sukces w SEO zależy od dostarczania wartości, a nie manipulacji algorytmami. To także maraton – zaplanuj strategię rozbudowy i liftingu treści oraz zastanów się, czego tak naprawdę może potrzebować użytkownik, odwiedzając Twoją witrynę. Podajemy kilka wskazówek na zakończenie:
- Pisz dla ludzi, nie dla algorytmów. Twórz treści, które odpowiadają na potrzeby Twojej grupy docelowej. Nie uganiaj się za słowami kluczowymi które wychodzą poza zakres tematyki Twojej strony tylko dlatego, że dobrze rankują.
- Buduj autorytet. Pracuj nad reputacją marki, zdobywaj linki zwrotne i pozytywne opinie.
- Używaj dowodów. Podpieraj treści danymi, źródłami i cytatami od ekspertów.
- Zapewniaj jakość strony. Zwracaj uwagę na czytelność i formatowanie tekstu. Strona powinna być szybka, responsywna i posiadać dobre UX. Ułatwiaj użytkownikom znajdowanie informacji, nie utrudniaj!
Masz pytania odnośnie SEO? Zastanawiasz się, czy być może to ten aspekt sprawia, że Twoja strona internetowa lub sklep internetowy nie radzą sobie dobrze? Skontaktuj się z nami i wykonaj audyt SEO – wskażemy Ci, co i jak można poprawić, by uczynić Twoją stronę bardziej przyjazną dla wyszukiwarki Google!