Zmiany na Allegro

Allegro co jakiś czas dostarcza sprzedającym garść aktualizacji, które wpływają na sposób wystawiania i promowania ofert. W ciągu nadchodzących tygodni na platformie pojawią się kolejne zmiany dotyczące m.in. programu Allegro Smart!, Super Sprzedawcy, usuwania opinii czy promowania wyrobów medycznych. Nowości nie ominą również ofert kierowanych na rynek czeski. Co dokładnie zmieni się na Allegro w sierpniu i wrześniu 2023? Sprawdź zbiór najważniejszych informacji dla sprzedawców!

Nowe warunki Allegro Smart! dla kont firmowych

Allegro Smart! to usługa, która niewątpliwie przyczyniła się do znacznego wzrostu popularności polskiej platformy sprzedażowej. Nielimitowana liczba dostaw kurierem i do automatów paczkowych czy bezpłatne zwroty przesyłek to opcje, które przyciągnęły już ponad 5 mln kupujących w Polsce. 

Do tej pory konta firmowe na Allegro mogły zyskać oznaczenie Smart! dla swoich ofert, jeśli oferowały co najmniej:

 •  2 metody dostaw do automatu paczkowego i/lub punktu odbioru – od różnych przewoźników oraz
 • co najmniej 1 z metod dostaw do drzwi.

Co się zmieni?

Od 30 września sprzedający na Allegro będą mogli otrzymać status Smart! dla swoich ofert, jeżeli udostępnią:
1. co najmniej 3 metody dostawy do punktów odbioru lub automatu paczkowego. Wśród nich znajdziemy:

 • Allegro One (Punkt, Box) lub Allegro One (Punkt, Box, Kurier) – warunek konieczny,
 • Allegro Paczkomaty InPost,
 • Allegro ORLEN Paczka lub ORLEN Paczka,
 • Allegro Odbiór w Punkcie DPD Pickup,
 • Allegro Odbiór w Punkcie UPS,
 • Allegro Odbiór w Punkcie Pocztex lub Allegro Automat Pocztex,
 • Allegro Odbiór w Punkcie DHL.

2. co najmniej 2 metody dostawy do drzwi z dostępnych:

 • Allegro One (Punkt, Box, Kurier),
 • Allegro Kurier DPD,
 • Allegro Kurier DHL,
 • Allegro Kurier Pocztex lub Allegro Przesyłka polecona,
 • Allegro Kurier UPS.

Zmiany dotyczące usuwania opinii

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Allegro sprecyzuje zapis o tym, w jakich sytuacjach opinie na stronie oferty będą kwalifikowały się do usunięcia. Od sierpnia Allegro będzie usuwać opinie o produktach, które nie dotyczą samych produktów, ale procesu zakupowego – np. dostawy, obsługi klienta, sprzedawcy czy oryginalności towaru.

Z serwisu będą znikać również opinie, które zostały dodane przez zawieszone konto lub jeśli istnieje podejrzenie, że autorem opinii nie jest człowiek, ale bot. Platforma zapowiada również walkę z opiniami, które zostały dodane, aby celowo zaniżyć lub zawyżyć oceny produktu. Jak tłumaczy Allegro, zmiany te zostaną wprowadzone, aby zapobiegać nadużyciom występującym w sprzedaży internetowej.

Promowanie wyrobów medycznych i sprzedaż leków

Zmiany przepisów o reklamie wyrobów medycznych wiążą się z licznymi ograniczeniami w promowaniu tych produktów na platformie marketplace. Nowe przepisy pojawiają się w ustawie z 7 kwietnia 2022 roku o wyrobach medycznych (Dz.U.2022.974) oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie reklamy wyrobów medycznych (Dz.U.2023.817). 

Co się zmieni?

Od sierpnia kategorie z wyrobami medycznymi zostaną wyłączone z Programu Monetowego. Oznacza to, że nie będzie możliwe promowanie tych ofert Monetami. 

Przypomnijmy, że program monetowy umożliwia kupującym zbieranie punktów (Monet) za zakup wybranych produktów. Monety można następnie wymieniać na kupony do wykorzystania przy kolejnych zakupach. 

Zmiany dotkną również sprzedaży leków bez recepty. Do tej pory możliwe było oferowanie tego typu produktów jedynie przez apteki. Od 14 sierpnia Allegro umożliwi sprzedaż leków bez recepty również dla punktów aptecznych

Produkty nie tylko na białym tle

Jedną z najważniejszych zasad tworzenia dobrej oferty na Allegro jest uwzględnienie zasad dotyczących zdjęć produktów. Zgodnie z dotychczasowy regulaminem, miniaturka, czyli główne zdjęcie, które jako pierwsze pojawia się w wynikach wyszukiwania, powinno zawierać białe tło.

Od sierpnia Allegro umożliwi dodawanie zdjęć odzieży i obuwia na jasnoszarym tle. Zasada ta będzie dotyczyła produktów w kategoriach: Moda, Dziecko oraz Sport i turystyka. W ostatniej kategorii szare tło można będzie zastosować również dla prezentacji ofert z bagażem. Allegro precyzuje, że dopuszczalny kolor tła w modelu HSV – może mieć wartość V nie mniejszą niż 0,8. 

Zmiany w programie Super Sprzedawca

Najbardziej zaufanym i profesjonalnym sprzedawcom na Allegro zostaje przydzielony tytuł Super Sprzedawcy. Do tej pory do programu mogli dołączać właściciele kont firmowych, którzy zgłosili chęć uczestnictwa, po czym zostali zakwalifikowani do programu. Już od 4 września tytuł ten będzie przydzielany automatycznie wszystkim kontom firmowym (poza aptekami), które spełnią kilka warunków. Tytuł Super Sprzedawcy otrzymasz automatycznie, jeśli:

 • zrealizowałeś min. 50 zamówień w ciągu ostatnich 30 dni,
 • jakość sprzedaży utrzymała się co najmniej na poziomie Dobrym przez 30 ostatnich dni, w tym na poziomie Super lub Super+ przez ostatnie 14 dni.

Więcej możliwości promowania ofert Allegro na rynku czeskim

W maju br. Allegro ruszyło na podbój rynku czeskiego. Od kilku miesięcy polscy sprzedawcy mają możliwość dotarcia do kolejnych klientów spoza Polski. W związku z rozwojem Allegro.cz, zmieniają się również możliwości promowania ofert.

Jedna z kluczowych zmian to uruchomienie w Czechach programu Allegro Ads Partner. Oznacza to, że nie będziesz musiał samodzielnie zajmować się promowaniem swoich ofert na tym rynku. Odtąd, jako Oficjalny Partner Allegro Ads, będziemy mogli zapewnić profesjonalną obsługę Twoich kampanii, które udostępniasz na czeskiej odsłonie Allegro. To świetna szansa na zwiększenie widoczności ofert, wzrost konwersji i osiągnięcie sukcesu za granicą.

Ponadto, od 14 sierpnia na Allegro.cz rusza Ads Express, czyli jedna z opcji dostępnych w ramach Allegro Ads. Funkcja umożliwia automatyczny wybór ofert do reklamy bez konieczności logowania się do osobnego panelu. To opcja, która pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na tworzenie reklam od podstaw.

To nie wszystko. Od sierpnia oferty sponsorowane na czeskiej stronie Allegro będą miały szansę pojawić się w nowym miejscu – w wynikach wyszukiwania Google.cz. Będzie to możliwe, kiedy kupujący wpisze w wyszukiwarkę frazę związaną z Twoją promowaną ofertą. 

Niebawem zyskasz też nową metodę dostawy z Polski do Czech – Allegro International obsługiwaną przez InPost lub przez Allegro (transport przesyłek do magazynu lub dostarczenie przesyłek do klientów).

Wykorzystaj potencjał sprzedaży na Allegro

Allegro regularnie wprowadza zmiany warunków swoich programów czy aktualizacje zasad sprzedaży w niektórych kategoriach, które mogą wpłynąć na działalność sprzedawców i sposób prezentowania ofert. Dlatego monitorowanie i dostosowywanie się do nowych wymogów serwisu to krok w stronę sukcesu w sprzedaży na platformie. Śledzenie tych zmian pozwala również na wykorzystanie nowych możliwości w prowadzeniu działalności i osiąganiu lepszych wyników.

Zmiany na Allegro dla sprzedających wydają Ci się zawiłe? Chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał promowania ofert na platformie? Postaw na współpracę z naszym doświadczonym zespołem! Skontaktuj się z nami i sprawdź naszą ofertę, w ramach której zapewnimy Ci kompleksową i spersonalizowaną strategię promowania ofert na Allegro. 

Scroll to Top