Sklep internetowy z galerią zdjęć poza kartą produktu
Czy można stworzyć sklep internetowy na platformie Shoper, który nie tylko spełni wszystkie wymogi techniczne, ale również będzie miejscem do zaprezentowania sztuki i wizji artysty? Mieliśmy okazję odpowiedzieć na to pytanie, pracując nad dwoma sklepami internetowymi, które różnią się nieco od standardowych projektów. Zobacz, jak krok po kroku wyglądało tworzenie sklepów na Shoperze wzbogaconych dodatkowymi galeriami zdjęć poza kartami produktów.
O firmach
Do grona naszych klientów dołączyli właściciele dwóch różnych marek związanych z działalnością artystyczną.
Shroomy Store to mała firma, która oferuje ręcznie robione elementy dekoracyjne do domu, artykuły papiernicze i odzież, które łączą charakterystyczne designerskie motywy. Wszystkie prace nawiązują bezpośrednio do wzorów tatuaży, których autorem jest właściciel sklepu.
Z kolei Kualia to sklep z rękodziełem artystycznym, który oferuje m.in. unikalne dekoracje, ceramikę, rysunki, kolaże, a także pluszaki, których sprzedaż wspiera cele charytatywne.
Usługa, z której skorzystali nasi klienci, to: tworzenie sklepów internetowych.
Cele klientów
Uruchomienie sklepu internetowego
Dla naszych klientów głównym celem było stworzenie e-sklepu umożliwiającego sprzedaż unikalnych produktów handmade, który nie tylko spełnia wszystkie wymogi techniczne, ale również założenia estetyczne, a także jest spójny z identyfikacją wizualną marki.
Postawiliśmy więc na sklepy na platformie Shoper. Dzięki gotowym szablonom, które można dowolnie personalizować, byliśmy w stanie dostosować design sklepów do indywidualnych potrzeb i preferencji naszych klientów. Platforma oferuje bezpieczną integrację z płatnościami i kurierami, dzięki czemu mogliśmy zapewnić naszym klientom płynne i wygodne procesy sprzedaży i dostawy. Ponadto intuicyjny interfejs administracyjny umożliwia stosunkowo łatwe dodawanie produktów, zarządzanie zamówieniami oraz monitorowanie działalności sklepu,
Galeria zdjęć w sklepie na platformie Shoper
Kolejnym ważnym celem było dodanie do sklepu klasycznej galerii zdjęć poza kartą produktów. Założeniem naszych klientów były osobne galerie obejmujące zbiór miniaturek, które po kliknięciu powiększają się i eksponują detale wybranych prac.
Shoper nie posiada wbudowanej funkcji, która umożliwiałaby automatyczne tworzenie takiej galerii, zatem na potrzeby dwóch projektów stworzyliśmy autorskie rozwiązanie.
Po co właściwie osobna galeria zdjęć w sklepie na Shoperze?
Tego typu personalizowane podstrony w sklepie internetowym stanowią doskonałe narzędzie dla artystów i kreatywnych przedsiębiorców do promowania swojej twórczości. Estetyczne portfolio jednej z naszych klientek pozwoliło na wyeksponowanie archiwalnych prac, które powstały jako pojedyncze egzemplarze i nie są dostępne w regularnej sprzedaży, ale mogą inspirować odbiorców i zachęcić do składania indywidualnych zamówień.
Z kolei naszemu drugiemu klientowi zależało na włączeniu do sklepu osobnego portfolio tatuaży, które stanowią motyw przewodni wszystkich produktów dostępnych w sklepie. Dzięki osobnej galerii tatuaży klient mógł zwiększyć widoczność marki i zaprezentować różne obszary swojej działalności, które wzajemnie się uzupełniają.
Realizacja – krok po kroku
Planowanie treści i wybór szablonu
Pierwszym krokiem w przypadku obu sklepów było przeprowadzenie szczegółowych rozmów z klientami w celu ustalenia treści na strony, materiałów graficznych, opisów produktów oraz wszelkich innych niezbędnych informacji. Po otrzymaniu materiałów przystąpiliśmy do ich optymalizacji, skupiając się na poprawie czytelności i atrakcyjności tekstów, jak również na obecności w nich słów kluczowych związanych z branżą. Wspólnie z dokonaliśmy ewentualnych poprawek, aby zapewnić spójność treści z wizją i misją obu klientów.
Następnie przystąpiliśmy do wyboru odpowiednich szablonów na platformie Shoper, na których powstały nowe sklepy. Każdy szablon był analizowany pod kątem jego możliwości personalizacji, wyglądu oraz funkcjonalności, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie zakupowe dla różnych grup klientów.
Stworzenie kategorii produktów
Kolejnym krokiem w procesie tworzenia sklepu internetowego było dodanie kategorii produktów. Każde drzewo kategorii dostosowaliśmy do potrzeb klientów i specyfiki oferty obu sklepów. Przeprowadziliśmy dokładną analizę asortymentu, aby zapewnić spójność i logiczną strukturę kategorii, co ułatwia użytkownikom nawigację po sklepie oraz znalezienie interesujących ich produktów.
Więcej o budowaniu odpowiedniego drzewa kategorii przeczytasz na naszym blogu.
Dodanie materiałów na strony
Sklepy zaczęły nabierać kształtów po dodaniu przygotowanych wcześniej treści, grafik, zdjęć i najważniejszych elementów, czyli produktów. Zadbaliśmy o to, aby wszystkie treści były czytelne, a produkty – estetycznie zaprezentowane.
Stworzenie galerii zdjęć
Następnie przeszliśmy do tworzenia bardziej zoptymalizowanego modułu galerii zdjęć na platformie Shoper. Dla naszych klientów było to kolejno portfolio prac rękodzielniczych oraz galeria tatuaży.
W pierwszym przypadku przygotowaliśmy kod HTML i odpowiednio dostosowany kod JavaScript, z kolei na potrzeby drugiego sklepu dokonaliśmy poprawy semantyki kodu. Następnie stworzyliśmy autorskie skrypty w języku Python, które pozwoliły na segregowanie zdjęć oraz tworzenie ich miniaturek.
W obu przypadkach galerie prezentują najpierw miniaturki zdjęć, a dopiero po kliknięciu w wybrany element otwierają się zdjęcia w pełnych wymiarach. Zmniejszyliśmy wagę obrazków, przechodząc z 5 MB do zaledwie 50KB, dzięki czemu uzyskaliśmy szybsze pierwsze ładowanie strony. Warto zaznaczyć, że pełne wymiary zdjęć są nawet sto razy cięższe niż ich miniaturki. Tym samym osiągnęliśmy znaczącą poprawę wydajności, co przyczyniło się do poprawy doświadczeń użytkowników.
Jednocześnie skupiliśmy się na optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych, aby zapewnić użytkownikom komfortowe korzystanie ze sklepu bez względu na używane urządzenie.
Dopracowanie nawigacji, linkowanie, dokumenty prawne
Na koniec zajęliśmy się uzupełnieniem treści w menu i stopkach, uzupełniliśmy informacje kontaktowe, a także dopięliśmy na ostatni guzik integracje z płatnościami online i kurierami. Nasi klienci skorzystali również z opcji udostępnienia na stronie dokumentów prawnych takich jak regulamin sklepu i zasady polityki prywatności czy informacje o dostawie i płatnościach. Dopełnieniem naszych działań było wprowadzenie odpowiedniego linkowania wewnętrznego, które poprawiło nawigację na stronach, zapewniając łatwy dostęp do niezbędnych informacji i produktów.
Podobają Ci się nasze rozwiązania? Skontaktuj się z nami wypełniając formularz poniżej, by dowiedzieć się więcej lub nawiązać współpracę!