Sezonowość w e-commerce – jak przygotować się na sezony i wykorzystać je do lepszej sprzedaży w swoim sklepie internetowym?
Sezonowość w e-commerce to jedno z kluczowych zjawisk wpływających na sprzedaż, marketing i planowanie w sklepach internetowych. Każdy kwartał, a nawet miesiąc składa się z okresów wzmożonych zakupów oraz ich spadku. Zapewne znasz popularne sezony – okres świąteczny, Walentynki, okres letni, powrót do szkoły – można wyliczać dalej. Być może to wiesz, ale wielu przedsiębiorców e-commerce nie identyfikuje poprawnie tych sezonów oraz nie ma zaplanowanej strategii, która wykorzystałaby naturę rynku celem maksymalizacji zysków. W tym artykule powiemy Ci, czym dokładnie jest sezonowość, co na nią wpływa, jak zaplanować działania e-commerce i skutecznie wykorzystać to zjawisko.
Czym jest sezonowość w e-commerce?
Sezonowość w e-commerce to cykliczne zmiany w sprzedaży i popycie na produkty w ciągu roku. Warto zauważyć, że istotna jest nie tylko identyfikacja i zrozumienie, kiedy popyt na ich produkty rośnie lub maleje, ale także przewidywanie tychże wahań – odpowiednie przygotowanie działań marketingowych i zarządzanie zapasami pozwala na dostarczenie popularnych szybciej niż konkurencja. W przypadku trendów i wydarzeń globalnych są one unikalną okazją i luką w rynku, która – odpowiednio wykorzystana – może skutkować ogromnym sukcesem dla Twojego sklepu.
Co wpływa na sezonowość w e-commerce?
Sezonowość może być wynikiem wielu czynników:
Pory roku – czynnik chyba najbardziej oczywisty. Wiele branż odczuwa wyraźne zmiany w sprzedaży w zależności od sezonu. Przykłady to odzież (kolekcje letnie i zimowe), sport (sezon narciarski, letnie aktywności) czy nawet meble ogrodowe. Jeśli Twoja branża jest mocno zależna od sezonu i odbija się to na popycie i sprzedaży, warto znaleźć sposób na dywersyfikację asortymentu, tak aby móc “pokryć” także pozostałe sezony.
Święta i wydarzenia – okresy takie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Black Friday czy Walentynki generują znaczny wzrost sprzedaży w wielu branżach, od prezentów po elektronikę. Warto zwrócić uwagę również na święta nieoczywiste – jeśli sprzedajesz odzież, wdrożenie w Światowy Dzień Kota mini-promocji na stylizacje z wizerunkiem kotów lub zwierząt może kierować zainteresowanie i podnieść sprzedaż wybranych przedmiotów. Dobrym pomysłem jest też uruchomienie kampanii marketingowej wspierającej to wydarzenie.
Trend zakupowy konsumentów – zmieniające się trendy modowe, technologiczne czy kulinarne mogą znacząco wpłynąć na sezonowy popyt na konkretne produkty. Warto tutaj nadmienić moc virali – przykładem świeżej daty jest viralowa fraza “hawk tuah”. Za wielką wodą wypowiedziana w dwie sekundy uczyniła z autorki Haliey Welch celebrytkę, a swoisty “slogan” rozsiał się po mediach społecznościowych. Produkty wytworzone przez przedsiębiorców wprost rozsiały się po marketplace i… stały się hitem sprzedażowym. Wystarczy spojrzeć na wyniki Amazona i sprzedaż poszczególnych produktów.
Wydarzenia globalne – Czy pamiętasz, jaki efekt miała pandemia na Twoje dzienne życie? Globalne wydarzenia mogą mieć znaczny wpływ na wzorce zakupowe w wielu sklepach internetowych. W tym przypadku doprowadziły do ogromnego wzrostu sprzedaży oraz znaczenia e-commerce.
Jak wygląda sezonowość w e-commerce? Klasyfikacja rodzajów sezonów
Sezonowość w e-commerce oraz jej wpływ na Twój biznes zależą także od branży i lokalizacji. Warto wiedzieć, że różne produkty mają różny cykl sprzedaży. Na przykład w branży odzieżowej nowe kolekcje wchodzą na rynek na wiosnę i jesień, co naturalnie wpływa na wzrost zainteresowania tymi produktami. W branży technologicznej sezon zakupowy koncentruje się wokół premier nowych urządzeń oraz okresów świątecznych, jak Black Friday i Cyber Monday.
Dla sklepów oferujących produkty codziennego użytku, sezonowość może być mniej widoczna, jednak nawet one mogą doświadczyć wzrostu sprzedaży w określonych miesiącach, np. w okresie wyprzedaży czy w wyniku intensywnych kampanii marketingowych.
Poszczególne sezony mają różną charakterystykę – pozwala nam to na identyfikację i wyszczególnienie kilku rodzajów:

- mały sezon – to krótki okres, dotyczący zazwyczaj jednego dnia w roku – Walentynki, Tłusty Czwartek, Dzień Kobiet, jak i Black Friday który z każdym rokiem staje się u nas coraz bardziej powszechny;
- duży sezon – okres szerokiej skali, mierzalny w miesiącach, obejmujący pewne wspólne generalne charakterystyki dla tego zakresu czasu. Prostymi przykładami są: sezon zimowy czy sezon urlopowy.
- martwy sezon – wtedy odnotowujesz najniższą sprzedaż na przestrzeni roku. Martwy sezon może być specyficzny dla Twojej branży (np. sprzedając choinki lub akcesoria i kremy do opalania) lub wywołany spadkiem zainteresowania konsumentów (gdy np. trend, pod którego się dostosowałeś, wygasa). Martwy sezon możesz w Twojej firmie wykorzystać do ulepszenia asortymentu lub wprowadzić nowy sklep internetowy; możesz także wprowadzać produkty pomagające podnieść łączną sprzedaż podczas tego “wolniejszego” okresu.
Mamy oczywiście jeszcze trendy – według Słownika Języka Polskiego trend to “istniejący w danym momencie kierunek rozwoju w danej dziedzinie”. W naszym przypadku jest to rozwój zainteresowania danym produktem, kwestią lub innym przedmiotem – fizycznym, jak i nienamacalnym (wspomniane wyżej viralowe treści).
Jak wykorzystać sezonowość w swoim sklepie internetowym?
Sezonowość w e-commerce może być świetną okazją do zwiększenia sprzedaży, jeśli odpowiednio zaplanujesz swoje działania marketingowe. Oto kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci wykorzystać sezonowe wzrosty popytu:
Prowadź analizę Twoich danych sprzedażowych
Śledź historyczne dane sprzedaży, by zidentyfikować, kiedy Twoje produkty sprzedają się najlepiej. Narzędzia analityczne pozwolą Ci lepiej zrozumieć sezonowość i przygotować się na zwiększony popyt, a integracja z systemami ERP przygotuje cię na wzrost zamówień oraz zarządzanie stanami magazynowymi, zwłaszcza gdy zaopatrujesz się w produkty właśnie na określony sezon. Dane są niezwykle istotne – dzięki nim jesteś w stanie przewidywać trendy i wahania sezonowe.
Planuj i wdrażaj kampanie marketingowe zaprojektowane pod sezonowość
Przed każdym sezonem warto przygotować dedykowane kampanie reklamowe, które przyciągną uwagę klientów. Zainwestuj w e-mail marketing, kampanie Google Ads lub Allegro Ads oraz reklamy w mediach społecznościowych, jeśli prowadzisz profile na Facebooku czy Instagramie.
Zarządzaj zapasami – z głową!
Na podstawie wcześniejszych analiz dostosuj stany magazynowe, aby uniknąć braków produktów w okresie zwiększonego popytu. Twój sklep musi potrafić “uciągnąć” wzmożoną sprzedaż i zainteresowanie. Tutaj z pomocą przychodzą systemy ERP – wdrożenie ich pozwoli uprościć procesy zachodzące w Twojej firmie i oszczędzając Tobie i Twoim pracownikom dużo czasu, uprzyjemnić pracę w ruchliwy sezon.
Stosuj promocje i rabaty, by zachęcić klientów do wyboru Twojego sklepu
Sezonowe wyprzedaże, takie jak Black Friday czy Cyber Monday, to doskonała okazja, by zachęcić klientów do zakupów – warto iść z prądem, gdy zauważasz, że Twoja konkurencja bliska lub daleka otwiera się na sezonowe wyprzedaże. Oferuj atrakcyjne promocje, które wyróżnią Twój sklep na tle konkurencji.
Optymalizuj SEO sklepu i pozycjonuj, by być przed konkurencją
Przygotowując się na sezonowe wzrosty, zadbaj o optymalizację treści w sklepie internetowym. Używaj odpowiednich słów kluczowych, jak „e-commerce”, „sklepy internetowe” czy „sklepu internetowego”, by zwiększyć widoczność w wyszukiwarkach. Możesz także wdrożyć rozbudowane działania, by wzmocnić pozycjonowanie strony.
Nie umiesz przygotować się na sezony lub utrzymać stałą sprzedaż na przestrzeni sezonów o zmiennym popycie? Potrzebujesz wsparcia czy porad w planowaniu działań marketingowych, poprawek w Twoim sklepie, lub strategicznym zmniejszeniu zalegających stanów magazynowych? Służymy pomocą! Rozwijamy działania Twojego e-commerce, dostarczając kompleksowy zestaw rozwiązań dostosowany do potrzeb i celów klientów. Zobacz, co możemy dla ciebie zrobić!
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak wielki wpływ ma sezonowość w e-commerce. Można ją porównać do wiatru, który może dmuchać w żagle Twojego sklepu – ale tak samo znosić na boki, lub sprawić, że twoja praca będzie szła pod wiatr.
Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, kiedy Twój sklep może liczyć na zwiększony ruch i przygotowanie odpowiednich działań marketingowych. Wykorzystanie analiz sprzedażowych, planowanie kampanii, zarządzanie zapasami oraz personalizacja oferty to niezbędne kroki, które pomogą maksymalizować zyski w sezonach o wysokim popycie.
Pomyśl o istniejących działaniach marketingowych – może się okazać, że nie prowadzisz wystarczająco dobrych kampanii i promocji lub nie wykorzystujesz potencjału sezonowych działań wspierających ruch do Twojego sklepu.
Warto także odpowiednio przygotować się na większą ilość zamówień. Integracja sklepu z systemem ERP oraz zastosowanie strategii optymalizacji działań może przynieść Ci dużo korzyści w kontekście zarządzania sezonowością.
Szukasz partnera, który pomoże Ci zrozumieć sezony oraz wesprze Twoje działania e-commerce – zarówno od strony marketingowej, poprzez kampanie, narzędzia oraz wyspecjalizowane strony internetowe – jak i w kwestiach strategicznych? Porozmawiajmy! Skontaktuj się z nami używając formularza poniżej i rozwiń skrzydła Twojej firmy!