Podsumowanie miesiąca w marketingu – luty 2024
Sprawdź, co działo się w minionym miesiącu w świecie marketingu. Zobacz m.in., jakie karuzele testuje Google, kto zapłaci więcej więcej za posty sponsorowane na Instagramie, jakie zmiany dotknęły reklamy na Allegro i na jakim nowym rynku otwiera się platforma sprzedażowa.
Spis treści
- Google testuje karuzele w wynikach wyszukiwania
- Nowe funkcje AI w kampaniach Performance Max
- Zmiany w oznaczaniu reklam na Allegro
- Droższe promowanie postów na Instagramie
- Allegro wkracza do Słowacji
- Google i zdarzenia o charakterze wrażliwym
Google testuje karuzele w wynikach wyszukiwania
Google nie zwalnia tempa w testowaniu kolejnych sposobów różnicowania wyników wyszukiwania. Po wprowadzeniu w styczniu kodów zniżkowych w SERP-ach, przyszedł czas na testowanie nowych wyników z elementami rozszerzonymi w formie karuzeli.
Nowość prezentuje się jako wyniki z elementami rozszerzonymi w formie listy, którą użytkownicy mogą przewijać w poziomie, aby zobaczyć więcej elementów z danej witryny.
Jedna z karuzeli jest testowana na komputerach stacjonarnych i prezentuje popularne opinie, które prowadzą do artykułów na stronach internetowych. Każdy kafelek w karuzeli może zawierać fragmenty opinii, informacje dotyczące ceny, a także obrazy zaciągnięte z witryny. Przewiduje się, że z tego typu karuzeli skorzystają głównie sklepy internetowe, hotele, restauracje czy właściciele obiektów do wynajęcia. Dodatkowe wyniki z elementami rozszerzonymi mogą zwiększać widoczność ich stron i wpływać na konwersję.
Drugi typ testowanej karuzeli to „najczęściej czytane artykuły”. Jak to działa? W SERPach na urządzeniach mobilnych pojawia się karuzela z popularnymi artykułami odnoszącymi się do wyszukiwanego hasła. „Najczęściej czytane” prawdopodobnie oznacza, że są to artykuły z największą liczbą kliknięć, które… już zajmują wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Warto jednak zwrócić uwagę na ten temat w kontekście widoczności fraz typu long tail.
Nowe funkcje AI w kampaniach Performance Max
Już w ubiegłym miesiącu Google zapowiedziało, że tworzenie kampanii Google Ads będzie wspierane przez Gemini – nowy model sztucznej inteligencji. Pod koniec lutego firma wdrożyła kilka nowych funkcji, które pomogą reklamodawcom tworzyć wysokiej jakości zasoby również w kampaniach Performance Max.
Włączając model Gemini do Performance Max, Google udostępnia zaawansowane funkcje, takie jak generowanie długich nagłówków i linków do podstron. Ponadto Google aktualizuje swoje modele automatycznego generowania i edytowania obrazów do wersji Imagen 2, dostosowanej do Google Ads. Reklamodawcy mogą liczyć na jakościowe materiały, które poprawiają skuteczność kampanii i bardziej angażują odbiorców – a to wszystko za pomocą kilku kliknięć.
Odtąd możliwe będzie generowanie zdjęć marketingowych związanych z aktywnym stylem życia i ukazujących postaci w ruchu. Imagen 2 umożliwia również edycję istniejących zdjęć, które przyniosły zadowalające wyniki, aby tworzyć podobne, równie skuteczne warianty.
Funkcje AI w Performance Max były testowane już w listopadzie ubiegłego roku. Na początek zostają wprowadzone na całym świecie w języku angielskim, a w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się udostępnienia narzędzi w kolejnych językach.
Zmiany w oznaczaniu reklam na Allegro
Od 17 lutego zaczęło obowiązywać DSA, czyli Akt o Usługach Cyfrowych (ang. Digital Services Act). Jest to rozporządzenie Unii Europejskiej, które określa zasady korzystania z rozmaitych platform internetowych – w tym Allegro.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, oferty wyświetlane w ramach Allegro Ads otrzymały nowe oznaczenia informujące m.in. o sposobie reklamowania i danych reklamodawcy.
Przy ofertach sponsorowanych Allegro Ads pojawiają się oznaczenia „Sponsorowane”, a oferty promowane otrzymają oznaczenia „Promowane”. Z kolei oferty, które wyróżniają się opcją Monety, są opatrzone informacją „Zawiera promocję”. Nowe oznaczenia dotyczą zarówno kont firmowych, jak i sprzedających, którzy mają konto zwykłe.
Przy ofertach zostają również wyświetlane informacje na temat podmiotu, który opłacił reklamę, jak również podmiotu, w którego imieniu wyświetlana jest reklama. Jest to nazwa firmy dla kont firmowych oraz imię i nazwisko dla kont zwykłych, czyli informacje podane w ustawieniach konta.
Dodatkowo kupujący otrzymają również informację o tym, dlaczego dana reklama jest widoczna właśnie dla nich.
Nowe regulacje nie ominęły również sprzedawców oferujących wyroby medyczne. Odtąd takie oferty również są oznaczone jako: Sponsorowane, Promowane lub Zawiera promocję, a dodatkowo zawierają informację „Wyrób medyczny” i ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa stosowania różnego rodzaju wyrobów medycznych. Kupujący mogą również przeczytać informację, kim jest reklamodawca, producent oraz upoważniony przedstawiciel.
Droższe promowanie postów na Instagramie
Meta ogłosiła, że niedługo zostaną wprowadzone dodatkowe opłaty za promowanie postów na Facebooku i Instagramie za pomocą przycisku „Promuj post”. Co ciekawe, zmiana ma dotyczyć wyłącznie użytkowników Apple.
Od końca lutego reklamodawcy, którzy decydują się na promowane posty, będą rozliczani za pośrednictwem Apple. Dodatkowa opłata będzie wynosić 30% budżetu reklamowego.
Jak uniknąć dodatkowej opłaty? Skutecznym sposobem może być opłacenie reklamy z poziomu przeglądarki internetowej (facebook.com i instagram.com), a nie bezpośrednio w aplikacji. Przeprowadzenie transakcji w aplikacji mobilnej jest znacznie łatwiejsze i intuicyjne, jednak teraz stanie się nieco droższym rozwiązaniem.
Zmiany będą początkowo dotyczyć aplikacji Meta w USA, jednak mają objąć swoim zasięgiem również inne kraje jeszcze w tym roku.
Co ważne, bez zmian pozostają jednak kampanie konfigurowane w Menadżerze Reklam.
Allegro wkracza do Słowacji
Zgodnie z zapowiedziami, Allegro udostępniło swoje usługi na kolejnym europejskim rynku – tym razem w Słowacji. Allegro.sk to odpowiednik polskiej platformy sprzedażowej, który rozpoczął swoją działalność u naszych słowackich sąsiadów dokładnie 29 lutego.
Jeśli oferty spełniają już warunki udostępniania na rynkach zagranicznych, są widoczne od pierwszego dnia działania słowackiej platformy. Takie oferty zyskują automatyczne tłumaczenie na język słowacki oraz cenę na start w euro, która jest wynikiem przeliczenia ceny w złotówkach według kursu 1 EUR= 4,364 zł.
Allegro przekazało też ważną informację dla sprzedających. Przez pierwsze tygodnie sprzedaży na allegro.sk oceny i polecenia od kupujących ze Słowacji nie będą się wliczały do ogólnych statystyk. Dotyczy to takich danych jak: procent poleceń, średnia ocena sprzedaży i miary „Zadowolenie kupujących” oraz „Polecenia kupujących”. Na razie nie wiadomo, kiedy oceny zaczną być wliczane do statystyk, ale sprzedający zostaną poinformowani, kiedy taka zmiana nadejdzie.
Google i zdarzenia o charakterze wrażliwym
Zapowiadane już na początku tego roku zmiany, weszły w życie w lutym. Celem Google jest doprecyzowanie zdarzeń o charakterze wrażliwym w kontekście reklam produktowych.
Zdarzenia o charakterze wrażliwym obejmują niespodziewane sytuacje niosące wpływ społeczny, kulturowy czy polityczny. Google przygotowało spis działań, które są niedozwolone w przypadku wystąpienia takich zdarzeń.
Do zakazanych działań w obszarze reklamy zalicza się:
- Celowe użycie słów kluczowych związanych ze zdarzeniami o charakterze wrażliwym w celu zwiększenia ruchu na stronie,
- Manipulowanie cenami lub sztuczne zawyżanie cen, które mogłoby ograniczyć dostęp do artykułów niezbędnych do życia,
- Promowanie produktów lub usług, które wykorzystują, negują lub pochwalają zdarzenie o charakterze wrażliwym,
- Obwinianie ofiar zdarzenia o charakterze wrażliwym za jego wystąpienie lub twierdzenie, że ofiary na to zasłużyły,
- Twierdzenie, że ofiary takich zdarzeń nie zasłużyły na pomoc czy rekompensaty.
- W przypadku niezastosowania się do nowych zasad dotyczących zdarzeń o charakterze wrażliwym, reklamodawca otrzyma ostrzeżenie co najmniej 7 dni przed zawieszeniem konta Google Ads.