Jak założyć wizytówkę Google Moja Firma? – czyli postawić pierwszy rozwojowy krok
Zakładanie oraz promowanie firmy wiążą się z licznymi wyzwaniami, szczególnie dla przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w rozbudowanym świecie biznesu. Początkowe działania mające na celu korzystne pozycjonowanie firmy nie obrazują się jednak tak strasznie przy dostępności często darmowych narzędzi, jakie dzisiaj oferują serwisy. Jednym z nich jest profil w Google Moja Firma, tzw. “wizytówka Google”, która stanowi stabilny fundament dla rozwoju działalności, szczególnie w jej zarodku.
Wizytówka Google Moja Firma (GMF) to darmowe i intuicyjne narzędzie na wyciągnięcie ręki każdego niedoświadczonego właściciela. Jest połączona z Mapami Google, przez co zapewnia widoczność firmie nie tylko w podstawowej wyszukiwarce, ale również zaznacza jej lokalizację, co przynosi korzyści na lokalnym rynku. Profil GMF nie przejdzie procesu weryfikacji, jeśli firma nie posiada swojej siedziby oraz rzeczywistego adresu.
Założenie wizytówki firmy to jedno, a kiedy promocja?
Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma nie istnieje. Nie jest to jednak powód do rezygnacji z działań związanych z tym narzędziem. Dokładne uzupełnienie informacji, dodanie zdjęć oraz uaktualnianie profilu firmy znacząco zwiększy jej widoczność w sieci. Pierwszym krokiem ku temu jest założenie profilu firmy w GMF. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak to zrobić.
Zakładanie wizytówki Google Moja Firma nie gryzie
Do założenia wizytówki GMF niezbędne jest istniejące konto Google. Nie musi być to konto w domenie Gmail. Najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest użycie maila w domenie firmowej. Takie działanie okaże się niezwykle praktycznie w momencie, gdy zapomnimy hasła, a bądźmy szczerzy – zdarza się do każdemu. Odzyskanie i ewentualna zmiana zabezpieczeń będą wtedy łatwiejsze.
Krok 1.: Znajdź swoją firmę
Niewykluczone, że ktoś z okolicy, poprzedni właściciel lub klient dodał Twoją firmę do Map Google. Wizytówka Twojej działalności mogła również zostać wygenerowana automatycznie. Jeżeli już istnieje, nie rób nowej, wykorzystaj bazę, którą zesłał Ci los. Stworzenie kolejnego profilu tej samej firmy może zostać uznane za duplikat, czego wynikiem będzie usunięcie Twojej pracy oraz zmarnowany czas.
Jeżeli Twoja firma nie została jeszcze dodana do map, zostaje Ci jeden prosty krok do wykonania. Kliknij “Dodaj informacje o swojej firmie”.
Krok 2.: Nazwa firmy
Na wstępie Google prosi o proste informacje – nazwę oraz kategorię działalności firmy. Warto pamiętać, że nie trzeba wpisywać oficjalnej nazwy w pierwszym polu. Dodanie przedrostka w postaci rodzaju działalności, jaką prowadzimy, może być decydujące podczas robienia resaerchu przez Klientów (np. “Sklep abc”, zamiast “abc”).
Dzięki prawidłowo dobranej kategorii działalności firmy gwarantujemy firmie lepszą widoczność na zapytania dotyczące usług oraz świadczących je miejsc. Lista kategorii jest rozbudowana, więc warto przyłożyć się do najbardziej adekwatnego wyboru.
Krok 3.: Lokalizacja
Następnym krokiem jest uzupełnienie danych teleadresowych. Dzięki temu działaniu, profil firmy pojawi się na mapach.
Kolejnym pytaniem, jakie kieruje do nas wujek Google dotyczy dostaw oraz świadczenia usług u Klienta. Jeśli działasz w terenie w jakiś sposób to jest to właśnie miejsce dla Ciebie. Przy odpowiedzi “Tak” system przekieruje Cię do zaznaczenia obszaru, na jakim pracuje Twoja firma.
Krok 4.: Dane kontaktowe
Forma kontaktu z firmą jest kluczowa. Śmiało możesz wpisać główny telefon kontaktowy oraz adres strony internetowej.
Prawie koniec! Po wykonaniu tych kroków, Twoja wizytówka Google Moja Firma jest już gotowa, jednak nie została jeszcze potwierdzona. Jak dokonać weryfikacji? Dowiesz się z tekstu poniżej
Krok 5.: Bez weryfikacji ani rusz
Weryfikacja ma na celu potwierdzenie, że firma należy do Ciebie. Jeżeli jest to Twoja pierwsza wizytówka na koncie Google, możesz to zrobić jedynie poprzez otrzymanie kartki pocztowej z kodem weryfikacyjnym. Kartka zostanie wysłana na podany wcześniej adres firmy.
Krok 6.: Ostatnia prosta
Ostatnia prosta, czyli optymalizacja Twojej wizytówki. Przed Tobą już tylko uzupełnienie godzin otwarcia, pozwolenie Klientom na kontaktowanie się z firmą oraz opis, czym ona się zajmuje. Opis powinien być czytelny oraz konkretny. To nie miejsce na epopeje, a większość odbiorców dość szybko traci skupienie. Dobrym posunięciem będzie wplecenie fraz kluczowych w tym miejscu.
Podsumowanie
Wizytówka już gotowa, jednak cały czas możesz ją edytować z poziomu swojego profilu. Instrukcje, jakie daje Google są jasne i czytelne, więc nie jest to trudne zadanie.
Aktywne sprawdzanie oraz uaktualnianie profilu w GMF przyniesie największe korzyści. Warto również zastanowić się nad dodaniem zdjęć oraz pozyskaniem opinii na dobry start.
Pamiętaj, że do momentu zakończenia weryfikacji, wizytówka nie będzie widoczna w mapach Google, ani w wyszukiwarce.
Wiesz już jak, ale w sumie po co?
Wizytówka Google Moja Firma zapewnia nie tylko wspomnianą wcześniej lokalizację na mapach oraz zwiększenie widoczności firmy. Pozwala również pozyskiwać nowych Klientów oraz tworzyć pozytywny wizerunek działalności w Internecie, a to tylko niektóre z korzyści, jakie ze sobą niesie.
Podstawą wiarygodności firmy jest jej uzewnętrznienie, rzetelność oraz dbanie o kontakt z Klientem. Posiadanie narzędzia, które umożliwia przekazanie informacji, zbieranie opinii odbiorców, upublicznianie zdjęć oraz katalogu ofert jest głównym czynnikiem podbijającym prawdomówność oraz zaangażowanie danego przedsiębiorstwa, zakładu, czy chociażby sklepu.
Aktywne prowadzenie wizytówki Google wiąże się również z zwiększeniem ruchu na stronie, bądź sklepie internetowym, a nawet stacjonarnym, o którym marzy każdy właściciel i właścicielka. Regularne sprawdzanie oraz aktualizowanie grają szczególną rolę przy odpowiadaniu na pytania Klientów oraz reagowaniu na otrzymywane opinie.
Pierwszy krok za Tobą, przyszła pora się rozpędzić!
Zastanawiasz się, co po tym, jak już wizytówka będzie gotowa? Nic bardziej prostszego – przyszła pora na dalsze wprowadzanie zabiegów stawiających na rozwój i poszerzenie zasięgów. Zbieranie opinii Klientów, prowadzenie profili w social mediach, dbanie o aktualność, dokładność i przejrzystość informacji, a może kampanie reklamowe? Ścieżek jest wiele, zarówno tych mniej, jak i bardziej wydeptanych.
Jeżeli rozważasz rozeznanie wśród lokalnego rynku lub zastanawiasz się, jak sprawić, aby w Twoim mieście mówiono o Twojej firmie, możesz śmiało zajrzeć do naszego artykułu dotyczącego pozycjonowania lokalnego. Myślisz o zleceniu działań marketingowych zewnętrznej agencji? Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!