Jak wypromować wizytówkę Google i zostać TOP1 wśród konkurencji?

Będąc właścicielem firmy, naturalnym zjawiskiem jest chęć wypromowania swoich usług oraz dotarcie do dokładnie określonych odbiorców. Zainteresowani podejmują się różnych działań, biorąc pod uwagę użycie kluczowych haseł, konkurencję czy możliwą pozycję działalności na rynku lokalnym. Pozycjonowanie firmy należy jednak od czegoś zacząć. Stabilnym i łatwo dostępnym punktem podparcia stanowi założenie wizytówki Google Moja Firma oraz dbanie o bieżące jej optymalizowanie.

Google Moja Firma (GMF) jest bezpłatnym narzędziem dostępnym dla każdego, które znacząco ułatwia reprezentowanie podstawowych informacji związanych z marką. Mogą to być godziny otwarcia, numer telefonu, adres, zdjęcia produktów lub opinie klientów. Założenie profilu w GMF jest proste i intuicyjne oraz nie wymaga posiadania własnej strony internetowej. Jak najdokładniejsze uzupełnienie profilu przyniesie jak najlepsze korzyści, w tym zaznaczoną lokalizację na Mapach Google.

Profil Google jest bardzo istotnym elementem w promowaniu firmy, jednak niemożliwe jest pozycjonowanie go. Stworzenie wizytówki to baza oraz narzędzie, które przy odpowiedniej optymalizacji i uaktualnianiu poprawia ruch na stronie internetowej, czy też przekierowuje klientów do punktu sprzedaży online, bądź stacjonarnej.

Pozycjonowanie lokalne – czym jest?

W odróżnieniu od ogólnej promocji działalności w mediach, pozycjonowanie lokalne skupia się przede wszystkim na dotarciu do zainteresowanych odbiorców w obrębie konkretnej lokalizacji. Zabieg ten ma ogromny potencjał. Są to działania, których celem jest usytuowanie pozycji firmy na jak najwyższym szczeblu w wyszukiwarce użytkowników oraz potencjalnych klientów w okolicy.

Pozycjonowanie lokalne to szansa dla właścicieli małych firm lub takich, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Wyróżnienie się na mniejszym, lokalnym rynku podświadomie wydaje się nieco łatwiejsze i w rzeczywistości właśnie takie jest. Wpływa na to nie tylko okrojona liczba konkurencji, ale również algorytm uśpiony w ogólnodostępnej wyszukiwarce.

Promocja regionalna – dlaczego warto?

Zakładając wizytówkę GMF, rozpoczynamy budowę wizerunku działalności oraz zapewniamy obecność lokalu na Mapach Google, co jest kluczowe przy regionalnym promowaniu firmy. Blisko połowa wyszukiwań Google związana jest z zapytaniami lokalnymi, a ponad 80% użytkowników zwraca uwagę na adres i lokalizację firmy, sprawdzając je przy użyciu aplikacji Map.

Niewiele rozwiniętych przedsiębiorców decyduje się na spróbowanie swoich sił w lokalnej promocji, dzięki czemu liczba konkurentów na pobliskim rynku może być znacznie mniejsza, a co za tym idzie – liczba wyników w wyszukiwarce odbiorców również.

Z perspektywy użytkowników pozycjonowanie lokalne widoczne jest przede wszystkim podczas codziennych sytuacji, które dotyczą zarówno mieszkańców, jak i turystów. W celu znalezienia firmy, usługi lub lokalu, które nas interesuje, wpisujemy je w wyszukiwarce, a wyniki, które nam się ukazują, są uzależnione od dystansu, jaki dzieli nas od pożądanego miejsca. Umieszczenie adresu w profilu firmy poprawi jej widoczność w witrynie internetowej, dzięki czemu potencjalni zainteresowani będą mieć odpowiedź na wyciągnięcie ręki.

Co wpływa na pozycję firmy?

Pozycjonowanie lokalne rozpoczyna się wraz z tworzeniem wizytówki firmy. Estetyczny wygląd, kompletność informacji oraz zadbanie o czytelność i łatwy kontakt stanowią niezbędną bazę. Są to wszelkie zmiany na stronie, które po odpowiednim dostosowaniu do tematyki oraz formy, jakie chcemy przekazać, poprawiają pozycję firmy.

Promocja regionalna to jednocześnie działanie poza obszarem jednego serwisu. Mowa tutaj o linkowaniu zewnętrznym, czyli umieszczaniu linków prowadzących na naszą stronę na różnych portalach internetowych, takich jak lokalne fora, strony tematyczne lub miejskie, czy też gminne. Dzięki temu nasza strona jest obecna w wielu źródłach jednocześnie.

Rozpowszechniając linki przekierowujące na naszą witrynę, warto zwrócić uwagę na spójność udostępnianych informacji. Budowanie rzetelnego wizerunku firmy to przede wszystkim prawdomówność i spójność wypowiedzi, co w przypadku kontaktu z klientem gra główną rolę. Opinia użytkowników jest niezwykle ważna przy rozwoju wizerunkowym działalności, a wprowadzenie odbiorcy w błąd przez nieuważne podanie błędnego numeru telefonu może skutkować natychmiastowym przerwaniem potencjalnej współpracy.

Opinie użytkowników vs pozycjonowanie lokalne

Posiadając wizytówkę Google, a co za tym idzie, pinezkę na Mapach Google, mimowolnie widniejemy w rankingu generowanym przez wyszukiwarkę. Pod znakiem zapytania stawiana jest natomiast kolejność, w jakiej wyświetlane są wyniki. Co decyduje o tym rankingu?

Według informacji, które podaje Google, wyniki wyszukiwania w Mapach nawiązują do popularności danego miejsca. Niemniej, długość funkcjonowania na rynku oraz opinie klientów również mają znaczenie.

Opinie użytkowników są nie tylko elementem wizytówki firmy. Średnia wyciągana z nich stanowi znaczący czynnik w rankingu. Warto zwrócić jednak uwagę na sposób, w jaki jest ona wyciągana. System weryfikuje nie tylko na ilość recenzji, ale też i jakość, którą rozumie się przez ilość wystawionych gwiazdek, długość opinii czy użycie kluczowych słów przez odbiorców. Firma z wyższą liczbą opinii i nieco mniejszą średnią wypadnie lepiej niż strona z nieskazitelną średnią wyciągniętą z pięciu recenzji.

Informacje zwrotne mają realny wpływ na pozycjonowanie strony, dlatego zabieganie o nie od klientów jest wartościowym działaniem. Kulturalne zachęcanie do podzielenia się wrażeniami w ramach podziękowania za otrzymane usługi zawsze będzie w cenie.

Pozycjonowanie lokalne – hit czy kit?

Pozycjonowanie wizytówki Google to złożony i długofalowy proces, który wymaga uaktualniania, wdrażania nowych pomysłów, stosowania strategii oraz stałej analizy. Niezaprzeczalnie jednak łatwiej jest się wyróżnić, konkurując z kilkoma przedsiębiorstwami na lokalnym rynku niż próbować zacząć od zera na znacznie większym obszarze.

Lokalne pozycjonowanie stanowi dobry start dla mniejszych lub początkujących firm. Warto zwrócić uwagę, że jedynie stale prowadzone działania pozwolą uzyskać upragnione efekty i utrzymać stronę na odpowiednim poziomie przez dłuższy czas.

Scroll to Top