Jak dobrze sprzedawać na Allegro? – Skuteczna oferta krok po kroku

Z Allegro korzysta 117 tysięcy sprzedawców. Wyróżnienie wśród licznej konkurencji, opisy pełne fraz kluczowych oraz atrakcyjne zdjęcia produktu to ścieżki, które prowadzą do sukcesu, którym w tym przypadku jest coraz to większa konwersja oraz powiększające się grono klientów. Dobre pozycjonowanie konta oraz ofert na Allegro to pierwsze oraz podstawowe kroki do prowadzenia stale wysokiej sprzedaży.

Jak zatem zabłysnąć pośród wszystkich pozostałych użytkowników? Jak przygotować dobrą ofertę Allegro? Przygotowaliśmy podpowiedzi oraz wskazówki, które pomogą zoptymalizować Twoje dotychczasowe konto na platformie Allegro oraz ulepszyć wygląd aukcji, jakie wystawiasz.

Jak przygotować ofertę na Allegro?

Zanim opublikujemy artykuł, warto uzupełnić jak najwięcej informacji o nim. Sposób użycia, warianty w jakich występuje czy ilość sztuk na magazynie. Wszystkie te dane składają się pełny obraz oferty, która ma zachęcić jak najwięcej odbiorców do zakupu. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które przeprowadzą Cię przez proces szczegółowej optymalizacji Twoich ofert na Allegro.

Jaki wybrać tytuł ogłoszenia i zdjęcie na miniaturkę?

Tytuł oraz miniaturka to elementy pierwszego kontaktu z klientem. To właśnie one pojawiają się na głównej stronie wyszukiwania, zapraszając odbiorców do zapoznania się z pozostałą częścią oferty. Jedynie jedna na pięć osób zmienia rodzaj sortowania ofert. Większość użytkowników korzysta z domyślnego sortowania wg trafności. Najlepiej klikają się te oferty, które znajdują się na górze strony. Jak się tam znaleźć? Już wyjaśniamy.

Co powinno być w tytule oferty na Allegro?

Aby Twoje oferty pojawiały się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania, ważny jest dobór oraz kolejność słów kluczowych w tytule i dopasowanie ich do potrzeb potencjalnych klientów. Przy doborze tytułu warto skorzystać z narzędzi Allegro Ads, w tym głównie Planera Kampanii, dzięki któremu jesteś w stanie sprawdzić, jakie powiązane frazy najczęściej wpisują klienci w celu znalezienia danego ogłoszenia.

Warto przeanalizować, czy w tytule jest konieczna np. nazwa marki. Czasami użytkowa nazwa artykułu, jego cechy lub wymiary są zdecydowanie częściej wyszukiwane przez klientów. Odpowiedni dobór nazwy jest istotny również ze względu na limit 50 znaków, jaki narzuca Allegro.

Kolejność poszczególnych fraz w tytule oferty ma duże znaczenie. Dobierając je, skorzystaj z Planera Kampanii Allegro Ads. Wpisz w planerze nazwę produktu, który chcesz wystawić, a następnie oceń, które wyrazy z nim związane zyskują największy zasięg.

Jednak pamiętaj, że tytuł powinien dotyczyć tylko wystawianego artykułu. Może rozpoczynać się nazwą marki lub nazwą przedmiotu. Dalsza część powinna dotyczyć jego głównych cech, specyfikacji czy też pojemności lub zastosowania.

Pamiętaj, że tytuł to nie tylko precyzyjny opis wystawianego produktu. Ma on również skłonić potencjalnego klienta do kliknięcia w ofertę. Rozważ wpisanie w niego dodatkowych mocnych cech produktu, np. “trwały”, “solidny”, “premium” czy “porządnie wykonany” lub dopisanie dla kogo przeznaczony jest produkt może zachęcić odbiorców do odwiedzenia Twojej strony.

Jak dobrać miniaturkę do oferty Allegro?

Miniaturka również odgrywa istotną rolę. To ona w pierwszej kolejności obrazuje klientowi, jak wygląda oferowany artykuł, dlatego powinna jak najlepiej reprezentować produkt. Pamiętaj, aby zastosować białe tło. Jeżeli sprzedajesz zestaw lub dodajesz gratisy, możesz umieścić je również na miniaturce aukcji. Wszelkie gadżety dodatkowo przyciągną zainteresowanie odbiorców, szczególnie jeśli oferujesz więcej niż inni sprzedawcy, ale w podobnej cenie.

Co więcej, miniaturka produktu w ofercie na platformie Allegro może prezentować produkt z dwóch różnych perspektyw. Dzięki temu zdjęcie jest bardziej urozmaicone, oczy klienta zadowolone, a konwersja aukcji wzrasta. Warto również pamiętać, że regulamin Allegro pozwala na stosowanie zdjęć z modelem jako grafiki na miniaturkę oraz prezentowanie produktów z umieszczonym na nim logotypem swojej marki.

Sprawdza się to przede wszystkim wśród użytkowników przeglądających Allegro na telefonie. Podczas oglądania wyników wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, wyświetlają się jedynie miniaturki. Na komputerze lub laptopie wszystkie zdjęcia z ogłoszenia pokazują się po najechaniu kursorem na miniaturkę. Aby zobaczyć pozostałe zdjęcia na telefonie, należy kliknąć w wybraną aukcję.

Coraz więcej użytkowników korzysta z platformy Allegro w swoim telefonie, dlatego zwracanie uwagi na ich potrzeby jest równie ważne. Dostosowując miniaturkę ogłoszenia do możliwości strony na różnych urządzeniach elektronicznych, dbasz o jak najliczniejsze grono potencjalnych klientów.

Przygotowując miniaturkę, zwróć uwagę na jej wymiary. Finalnie platforma i tak wytnie z nich kwadrat, więc warto się na to przygotować. Optymalne wymiary miniaturek to 1000×1000 px, 2000×2000 px czy 2560×2560 px. Postaraj się, aby Twój produkt zajmował jak największą przestrzeń na miniaturce. Będzie dzięki temu lepiej widoczny i przyciągnie więcej potencjalnych klientów.

Jaki powinien być opis do oferty Allegro?

Klient, szukając idealnie trafionego produktu, przegląda wiele ofert pasujących do wpisanych przez niego słów kluczowych. Przeznacza jednak niewiele czasu oraz wysiłku na wnikliwe zapoznanie się z długimi blokami niesfromatowanego tekstu. Treść znajdująca się w ofercie produktu wystawianego na platformie Allegro powinna być rzeczowa i jednocześnie przyjemna dla oka.

Przygotowując opis, skup się na cechach i właściwościach produktu. Używaj konkretnych sformułowań i bazuj na pytaniach od klientów. Opis produktu powinien być jakościowy oraz nasycony. Warto również zwrócić uwagę na podzielenie treści na akapity oraz stosowanie list wypunktowanych.

Ważne, aby treść była przystępna dla odbiorcy nie tylko merytorycznie, ale również wizualnie. Przysłowiowa “ściana tekstu” najczęściej przytłoczy klienta, zanim zacznie on lekturę.

Jeżeli oferowany przez Ciebie produkt wymaga dłuższego opisu, zamieść na początku spis treści. Ułatwi to potencjalnemu klientowi przeglądanie oferty oraz poruszanie się po niej. Nie będzie zmuszony do czytania pełnego opisu, jeśli interesuje go tylko wybrany aspekt wystawianego artykułu.

Jak formatować opisy produktów na Allegro?

Przygotowując opis oferty na Allegro, umieść ponownie tytuł ogłoszenia w pierwszym nagłówku. Dzięki temu, Twoja oferta będzie się lepiej pozycjonować.

Tworząc pozostałą część opisu, możesz skorzystać z kilku szablonów rozmieszczenia treści w ogłoszeniu. Wśród nich możemy wyróżnić dwa, które sprawdzają się najlepiej pod względem pozycjonowania oraz czytelności ofert. Mowa tu o umieszczeniu tekstu pod dużym zdjęciem oraz o umieszczeniu zdjęcia po lewej stronie, a tekstu po prawej.

Co więcej, podział tekstu na akapity pozwala na wizualne rozbudowanie opisu, dodanie większej ilości zdjęć oraz dopasowanie ich do treści znajdującej się obok. Dzięki temu, jesteś w stanie zbudować estetycznie prezentującą się ofertę, która zachęci odbiorców do zakupu.

Co powinno się znaleźć w opisie oferty na platformie Allegro?

Opis oraz zdjęcia i grafiki umieszczone w ogłoszeniu powinny tworzyć spójną całość. Jeżeli nie da się przekazać właściwości produktu poprzez ikonografiki, zamieść je w opisie. Pamiętaj, aby uwzględnić jak najwięcej parametrów oraz aspektów, które interesują klientów.

Jeśli nie masz pomysłu, co powinien zawierać opis wystawianego przez Ciebie produktu, przejrzyj sekcję opinii oraz komentarzy. Osoby, które już zakupiły dany artykuł, często zwracają uwagę na jego dobre cechy, opisując je w komentarzach. Informacje zwrotne klientów to idealne źródło do zrobienia przeglądu na temat tego, co podoba, a co nie podoba się Twoim odbiorcom.

Szukając inspiracji do stworzenia oferty, warto również skorzystać z pytań, które klienci zadają za pośrednictwem maila, FAQ, komentarzy lub wiadomości prywatnych. Jeżeli jakieś pytanie widocznie się powtarza, umieszczenie odpowiedzi na nie w opisie produktu może być bardzo pomocne dla stałych oraz przyszłych klientów.

Zdjęcia w ofercie Allegro

To one odgrywają główną rolę. Grafiki oraz zdjęcia produktowe najbardziej przyciągają wzrok użytkownika oraz nakłaniają go do zakupu. Wysoka jakość zdjęć i spójny wygląd zachowany w podobnej stylistyce znacząco podwyższają atrakcyjność wystawianego artykułu.

Odbiorcy rzadko zwracają uwagę na opisy, szczególnie gdy są nagromadzone, jednolite i tym samym ciężkie dla oka. Grafiki urozmaicają wygląd aukcji oraz nadają jej charakteru. Zapamiętaj, klient kupuje oczami!

Jakie zdjęcia i grafiki dodać do oferty Allegro?

Regulamin Allegro nie zabrania umieszczania ikonografik, instrukcji obsługi czy odnośników na grafikach zamieszczanych w ogłoszeniu. Urozmaicenie zdjęć w ten sposób przybliża klientowi dany produkt, opowiadając między innymi o tym, jak działa system otwierania i zamykania, w ilu stopniach można prać artykuł, czy jest obrotowy lub bezpieczny dla środowiska. Można też również zawrzeć na nich informacje o wymiarach lub skali produktu.

Zdjęcia zawierające dodatkowe elementy przedstawiają klientowi cechy produktu bez konieczności czytania opisu lub wypunktowanej listy. Dużo szybciej odbiorca zwróci uwagę na kolorowe grafiki, które przyciągają nasz wzrok oraz ciekawość, niż na rozbudowane zdania. Im będzie więcej zdjęć, tym lepsze pozycjonowanie oferty na platformie Allegro.

Zazwyczaj wystawiane produkty pełnią jakąś funkcję. Dlaczego nie pokazać jej również na zdjęciu? Zdjęcia produktowe przedstawiające dany przedmiot w użyciu dodatkowo przybliżą potencjalnemu klientowi, w jaki sposób może go wykorzystać.

Zdjęcia znajdujące się w ofercie mogą również przedstawiać modeli. Takie ujęcia są najbardziej oczywiste dla odbiorców. Przejrzyście przedstawiają sposób użytkowania danego przedmiotu oraz jego gabaryty.

Zdjęcia z modelami mają przewagę nad zwykłymi zdjęciami produktowymi. Dają możliwość przedstawienia emocji oraz mimiki człowieka. Uśmiechy, wyrazy podekscytowania, szeroko otwarte oczy czy otwarta ze zdziwienia buzia to elementy, które pobudzają w odbiorcach ich własne emocje.

Które parametry uzupełnić, przygotowując ofertę Allegro?

Krótko mówiąc, wszystkie możliwe. Im więcej parametrów podstawowych oraz dodatkowych dodasz, tym większa szansa na lepsze reklamowanie oferty według algorytmu Allegro. Co więcej, tytuł oferty ogranicza się jedynie do 50 znaków, a w takim limicie ciężko umieścić wszystkie słowa klucze. Frazy, które nie zmieszczą się w tytule, dodaj w parametrach, a one pozwolą klientowi na znalezienie Twojej oferty.

Przygoda z pozycjonowaniem rozpoczyna się już przy numerze oferty oraz doborze kategorii. Niski numer oferty oznacza jej długi staż na Allegro. Im oferta widnieje dłużej w serwisie, tym będzie się lepiej pozycjonować.

W górnej części oferty po prawej stronie wyświetlają się zazwyczaj najważniejsze informacje, w tym liczba dostępnych sztuk, oferowane przez sprzedawcę warianty danego produktu czy oceny innych klientów. Algorytm Allegro lepiej pozycjonuje oferty, które mają uzupełnione obowiązkowe parametry i te określające cechy produktu oraz te z rozbudowaną ofertą podpiętych wariantów danego produktu. Mogą to być różne kolory, wzory, wielkości, zestawy lub podobne artykuły podpięte do tej samej kategorii.

Sposób dostawy również ma znaczenie. Przy wypisywaniu rodzajów wysyłek, zwróć uwagę na to, z jakich sposobów wysyłki najczęściej korzystają klienci decydujący się na zakup podobnych artykułów. Dzięki temu nie ograniczysz grona potencjalnych klientów preferujących konkretny sposób dostawy. Dodatkowo, warto ustawić czas wysyłki na jak najkrótszy, czyli 24h. Oferty z szybką wysyłką znajdą się wyżej w wynikach wyszukiwania odbiorców.

Uzupełniając pozostałe parametry, w tym zwroty oraz gwarancje, zaoferuj więcej, niż proponuje Allegro. Ustawiając liczbę dni na zwrot wybierz 15, a miesięcy na gwarancję 25. W ten sposób dasz odbiorcom więcej czasu, dając im tym samym poczucie swobody podczas dokonywania zakupu oraz wzbudzisz większe zaufanie. Algorytm również odbierze pozytywnie takie działanie.

Jeśli oferujesz klientom dodatkowe usługi jak np. pakowanie na prezent czy dostawę z wniesieniem, poinformuj ich o tym podczas wystawiania produktu. W ofercie warto również zaznaczyć wszelkie dodatkowe informacje, które posiada produkt. Do tego zaliczamy m.in. instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, certyfikaty i inne wyróżniające materiały. Takie informacje również korzystnie wpłyną na atrakcyjność Twojej oferty.

Czy warto mieć dodatkowe oznaczenia sprzedawcy na Allegro?

Klienci, przeglądając wyniki wyszukiwania, zwracają również uwagę na elementy wyróżniające sprzedawcę wśród innych. Wliczają się w to oznaczniki, w tym status super sprzedawcy, wysoki wskaźnik polecenia sprzedawcy, supermonety czy dostępna wysyłka w ramach pakietu Smart!.

Warto zastosować również oznaczenie wystawianej oferty jako “okazja” lub “hit”. Algorytm Allegro wyświetla takie aukcje jako jedne z pierwszych. Co więcej, daje to szanse na pojawienie się oferty na głównej stronie platformy. Jest to dodatkowo płatna opcja promowania.

Wszystkie dodatkowe oznaczenia oraz możliwości oferowane przez sprzedającego, np. darmowa wysyłka przez Smart! wzbudzają zaufanie odbiorców oraz zachęcają ich do kliknięcia w ofertę, dokonania zakupu, a nawet ponowienia go w niedalekiej przyszłości. Budowanie rzetelnego oraz atrakcyjnego wizerunku sprzedawcy znacząco wpływa na wyróżnienie wśród konkurencji.

Jak powinna wyglądać dobra oferta na Allegro? – Podsumowanie

Teraz już wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowywania oferty na platformie Allegro. Wszystkie wymienione elementy składają się na finalny obraz aukcji, jej atrakcyjność oraz poprawność pod względem pozycjonowania w algorytmach serwisu. Rzućmy okiem jeszcze raz na najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać:

 • Tytuł aukcji to nie tylko słowa kluczowe, ma on zachęcić odbiorców do kliknięcia. Kolejność fraz w tytule oferty również gra istotną rolę
 • Miniaturka może zawierać zdjęcia z dwóch perspektyw, elementy zestawu, gratisy, modela lub logotyp umieszczony na produkcie
 • Miniatury produktów muszą mieć białe tło
 • Opis powinien być rzeczowy oraz estetycznie sformatowany, warto zastosować listy wypunktowane
 • Klient kupuje oczami! Dlatego im więcej dobrze przygotowanych grafik, tym lepiej
 • Zdjęcia w ofercie Allegro mogą zawierać ikonografiki, odnośniki, wymiary lub skalę, dzięki czemu obrazują klientowi cechy produktu bez konieczności czytania opisu
 • Parametry dodatkowe są równie ważne co parametry podstawowe
 • Szybka wysyłka, dodatkowa instrukcja obsługi, certyfikaty, oznaczenia, dodatkowe usługi to aspekty warte Twojej uwagi
 • Dodatkowe oznaczenia sprzedawcy są zawsze mile widziane, zarówno w oczach klientów, jak i algorytm, który wyróżnia oferty od takich użytkowników

2 thoughts on “Jak dobrze sprzedawać na Allegro? – Skuteczna oferta krok po kroku”

 1. Pingback: Allegro Ads - na czym polega i jakie ma zalety? - Blog SIXTERACTIVE

 2. Pingback: Zmiany na Allegro dla sprzedających – Blog SIXTERACTIVE

Comments are closed.