Planujesz rozpocząć sprzedaż w Internecie i zastanawiasz się, którą platformę e-commerce wybrać? Do podjęcia decyzji niezbędna jest szczegółowa analiza Twojej działalności, branży, planów rozwojowych, a także możliwości, jakie oferują poszczególne platformy. W tym artykule wyjaśniamy różnice pomiędzy oprogramowaniem SaaS i open source, aby przybliżyć zasady działania różnych platform. Prezentujemy też koszty prowadzenia sklepu przy wybraniu kilku podstawowych funkcji e-commerce. Sprawdź, skąd biorą się różnice cen w zakładaniu i utrzymaniu sklepu internetowego.
Spis treści
- SaaS czy open source? Główne różnice
- SaaS – zalety
- SaaS – wady
- Open source – zalety
- Open source – wady
- Najważniejsze cechy wybranych platform e-commerce
- Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?
SaaS czy open source? Główne różnice
W naszym zestawieniu platform e-commerce pojawią się zarówno popularni reprezentanci modelu SaaS (Shoper, Shopify), jak i platformy typu open source (zintegrowane z WordPressem). Na czym polega ich działanie?
SaaS – zalety
SaaS (ang. Software as a Service) w dosłownym tłumaczeniu oznacza oprogramowanie jako usługę. W tym modelu oprogramowanie jest hostowane w chmurze, a użytkownicy mogą uzyskać do niego dostęp po opłaceniu miesięcznego lub rocznego abonamentu.
Dużym plusem SaaS jest to, że jako właściciel sklepu nie musisz posiadać umiejętności kodowania i obsługi innych zaawansowanych procesów technicznych. To dostawca dba o utrzymanie serwera. Wybierając jeden z pakietów, dostajesz dostęp do sklepu z gotowymi szablonami, obsługą płatności online oraz wsparciem technicznym.
Możesz w dość krótkim czasie uruchomić swój sklep internetowy i skoncentrować się na sprzedaży produktów, zamiast tracić czas na budowanie, rozwijanie i utrzymywanie własnego systemu e-commerce.
Wiele platform SaaS oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa danych, w tym regularne aktualizacje w tle, szyfrowanie danych, zapewnienie zgodności z regulacjami dotyczącymi ochrony danych. Ponadto, dostawcy SaaS zazwyczaj przechowują dane na serwerach, które są ściśle monitorowane i zabezpieczone przed atakami hakerów. Mówiąc prościej, wybierając SaaS, nie musisz martwić się o bezpieczeństwo sklepu, kopie zapasowe czy automatyczne aktualizacje. Co ważne, wsparcie techniczne na każdym etapie uzyskasz w cenie abonamentu. Nie musisz więc zatrudniać dodatkowo specjalisty, który zadba o skomplikowane kwestie techniczne. W rzeczywistości płacisz tylko za funkcje, których używasz.
Nie możemy też pominąć kwestii płatności. Dostawcy SaaS często oferują atrakcyjne promocje na strat, dzięki czemu pierwszy rok działalności wiąże się z niskimi kosztami utrzymania.
SaaS – wady
Pomimo licznych korzyści, SaaS ma też swoje wady, które mogą mieć dla Ciebie mniejsze lub większe znaczenie – w zależności od charakteru i wielkości Twojego biznesu.
Wybierając oprogramowanie w abonamencie, musisz liczyć się z tym, że będziesz zależny od dostawcy usługi. Chodzi tu nie tylko o zmiany w cenniku, ale również o wszelkie awarie, które wystąpią niezależnie od ciebie i zwykle będą miały zasięg globalny.
SaaS oznacza również niewiele możliwości w personalizacji sklepu. Ze względu na to, że większość platform w tym modelu oferuje ograniczoną liczbę szablonów i funkcji, raczej nie dostosujesz sklepu do własnych preferencji i nie wprowadzisz dodatkowych, nieszablonowych rozwiązań.
Choć w App Store platform SaaS są dostępne dodatkowe usługi, często są one kosztowne lub dostępne wyłącznie w najwyższych pakietach abonamentowych. Chociaż mogą być one atrakcyjne dla niektórych przedsiębiorców, warto zwrócić uwagę, że mogą znacząco zwiększyć całkowity koszt korzystania z platformy.
Warto być świadomym, że po pierwszym roku cena abonamentu wzrasta, co należy uwzględnić przy planowaniu budżetu na dłuższą metę. Może okazać się, że dla Twojego biznesu długoterminowe subskrypcje będą ostatecznie znacznie droższe
Open source – zalety
Open source oznacza otwarte oprogramowanie. W tym modelu otrzymujesz dostęp do darmowej platformy z otwartym kodem źródłowym, który możesz swobodnie modyfikować. Najpopularniejszym przykładem open source w Polsce jest WooCommerce (WordPress).
Największa zaleta tego modelu to z pewnością brak ograniczeń w customizacji sklepu. Możesz stworzyć spersonalizowaną stronę z rozwiązaniami dostosowanymi do Twoich potrzeb. Mając dostęp do kodu źródłowego, możesz modyfikować interfejs użytkownika, optymalizować wydajność i widoczność pod kątem SEO, a także integrować platformę z innymi systemami, których nie znajdziesz w modelu SaaS. Modyfikacje możesz wprowadzać właściwie w dowolnym momencie. Dostęp do dużej biblioteki wtyczek i szablonów daje Ci ogrom możliwości w dostosowywaniu sklepu do własnych potrzeb. Ponadto, jeśli znasz już choć trochę CMS WordPress, z pewnością zgodzisz się, że jest on dość intuicyjny i łatwy w obsłudze.
Open source – wady
Model open source może być jednak dość problematyczny, zwłaszcza dla osób bez technicznej wiedzy i znajomości języka kodowania. Jedną z głównych wad jest brak stałego wsparcia technicznego. W przypadku problemów technicznych, jesteś zmuszony polegać na własnej wiedzy i doświadczeniu lub zatrudniać specjalistów z zewnątrz. Dobra wiadomość jest taka, że wiele nowinek i przydatnych wskazówek możesz pozyskać ze strony społeczności WordPressa, która stale się rozwija. Liczne grupy w social media i fora mogą być skarbnicą wiedzy w zakresie gotowych rozszerzeń i wtyczek, które ułatwiają personalizację i rozwój sklepów internetowych.
Mnogość wtyczek dostępnych w WooCommerce sprawia, że bardzo łatwo jest przesycić sklep różnymi dodatkami, które negatywnie wpłyną na wydajność strony. Wdrożenie każdej wtyczki powinno być dobrze przemyślane, aby uniknąć problemów z aktualizacjami w przyszłości.
Wybierając model open source, do kosztów trzeba doliczyć własny hosting, domenę czy szablon. Co więcej, choć wtyczek jest naprawdę dużo, zwykle są one dość kosztowne. W rezultacie ostateczny koszt sklepu w modelu open source może być zaskakująco wysoki, zwłaszcza przy nakładzie pracy, jaki trzeba włożyć w jego utrzymanie.
Ponadto, niektóre projekty open source mogą nie otrzymywać regularnych aktualizacji, co może prowadzić do luk w zabezpieczeniach lub braku kompatybilności z najnowszymi standardami. Każda aktualizacja wprowadzana ręcznie wymaga kontroli, zwłaszcza przy dużej liczbie produktów w sklepie. Ze względu na dużą liczbę wtyczek i szablonów pochodzących z różnych źródeł, na platformie open source częściej dochodzi też do ataków hakerskich.
Najważniejsze cechy wybranych platform e-commerce
Nasz przegląd ma na celu pokazanie najważniejszych cech każdej z platform i wtyczek, oraz kosztów, jakie należy uwzględnić jeszcze przed uruchomieniem sklepu. Nie odpowiemy tu jednoznacznie na pytanie, które z rozwiązań jest najlepsze, ponieważ nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla każdego e-biznesu. Pamiętaj, że wiele zależy od tego, w jakiej branży działasz, jakie masz doświadczenie z e-commerce, ile czasu i środków zamierzasz przeznaczyć na budowę i rozwój e-biznesu.
Shoper
Od lat Shoper zajmuje pozycję jednej z najpopularniejszych platform e-commerce. Jest to dobra opcja dla różnych rodzajów biznesów internetowych, od małych firm po duże przedsiębiorstwa.
Rozbudowane oprogramowanie SaaS oferuje intuicyjny CMS i łatwość w obsłudze. Zakładając sklep na platformie Shoper, nie musisz kupować dodatkowego hostingu, ponieważ jest on już zawarty w cenie abonamentu. Oznacza to również, że nie musisz martwić się o konfigurację serwera ani o jego utrzymanie, ponieważ wszystko to jest zapewniane przez dostawcę usługi.
Do zalet Shopera możemy doliczyć również szybkie wdrożenie, regularne aktualizacje i stałe wsparcie techniczne. Masz też do dyspozycji narzędzia wspierające działania marketingowe czy podstawową optymalizację pod kątem SEO. Ponadto Shoper daje dostęp do listy różnych szablonów i App Store z rozmaitymi dodatkami. Jest to platforma, która umożliwia sprzedaż wielokanałową i integrację z systemem Apilo.
Choć Shoper działa w modelu SaaS, co oznacza ograniczenia w customizacji sklepu, możliwe jest wprowadzenie na stronę niestandardowych rozwiązań. Przykładem jest galeria zdjęć w sklepie internetowym poza kartą produktu. Mimo że Shoper nie umożliwia automatycznego tworzenia osobnej galerii, oferujemy takie rozwiązanie dla naszych klientów. Tworząc odpowiedni kod HTML, dostosowany kod JavaScript oraz autorskie skrypty w języku Python, jesteśmy w stanie ręcznie stworzyć odrębną stronę z klasyczną galerią zdjęć.
Shopify
Shopify to jedno z największych na świecie oprogramowań w modelu SaaS, które umożliwia prowadzenie sprzedaży na 175 zagranicznych rynkach. To rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim, jeżeli planujesz sprzedawać swoje produkty poza Polskę. Korzystają z niego zarówno małe biznesy, jak i rozbudowane sklepy internetowe.
Podobnie jak Shoper, Shopify posiada intuicyjny, łatwy w obsłudze system do zarządzania treścią i produktami. Dzięki wbudowanym rozwiązaniom możesz też zadbać o podstawową optymalizację pod kątem SEO.
Shopify umożliwia sprzedaż przez różne kanały, w tym media społecznościowe (jak Facebook czy Instagram) i platformy handlowe (np. Amazon, eBay). Shopify może obsłużyć duży ruch i liczne transakcje. Platforma jest zaprojektowana tak, aby wspierać wzrost biznesu – od małego sklepu po globalne przedsiębiorstwo.
WooCommerce
WooCommerce to darmowa wtyczka dla WordPressa typu open source, która sprawia, że tradycyjną stronę internetową możesz wyposażyć w funkcje sklepu internetowego.
Budowanie sklepu na WordPress należy rozpocząć od wyboru i zakupu hostingu. Następnie możesz zainstalować darmową wtyczkę WooCommerce. Założenie sklepu na open source nie wiąże się z opłatą subskrypcyjną, jednak dodatkowe opcje mogą wymagać osobnych płatności. Wszelkie funkcje sklepu, takie jak prezentacja produktów, płatności, dostawa, integracje z firmami zewnętrznymi czy formularze, dodasz, instalując odpowiednie wtyczki e-commerce.
W opłatach na start za sklep internetowy na WooCommerce powinieneś uwzględnić:
- hosting,
- domena,
- certyfikat SSL,
- dodatkowe wtyczki i motywy,
- integracje płatności i dostaw,
- ewentualne wsparcie techniczne.
SureCart
SureCart to nowy dodatek do WordPressa, który jest oparty na technologii headless. Oznacza to, że warstwa frontend (czyli to, co widzi użytkownik) jest oddzielona od warstwy backend (bazy danych). Dla porównania – w tradycyjnej platformie e-commerce frontend i backend są ściśle zintegrowane, co sprawia, że każda zmiana w wyglądzie strony czy dodanie nowej funkcji często wymaga ingerencji w obie te warstwy. Jakie są główne zalety SureCart?
- Większa wydajność sklepu. Wszystkie procesy, które standardowo mogłyby spowolnić działanie strony, są przenoszone na platformę usługodawcy, dzięki czemu można uniknąć obciążania serwera.
- Możliwość tworzenia spersonalizowanych doświadczeń zakupowych.
- Możliwość dodawania własnych formularzy płatności (transakcje jednorazowe, subskrypcyjne, ratalne).
- Bezpieczeństwo danych zapewniają automatycznie tworzone kopie zapasowe na serwerze dostawcy.
- Integralność z wieloma wtyczkami.
- Prosty w obsłudze interfejs.
Czym różni się SureCart od WooCommerce?
Oba rozwiązania są zintegrowane z WordPressem, jednak WooCommerce jest rozwiązaniem typu open source, co oznacza, że masz dostęp do kodu źródłowego i możesz go modyfikować. WooCommerce może jednak być bardziej wymagający pod względem zasobów serwera, szczególnie przy większej liczbie produktów i dużym natężeniu ruchu na stronie. Z kolei architektura headless SureCart daje lepszą wydajność w porównaniu do tradycyjnych wtyczek, ale nie oferuje tak szerokiej gamy dodatków jak tradycyjne wtyczki.
WooCommerce sam w sobie jest darmowy, ale za większość rozszerzeń trzeba dodatkowo płacić. SureCart może oferować bardziej przewidywalne koszty, co czyni go atrakcyjnym dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak również dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z e-commerce. Jednak dokładna struktura cenowa zawsze będzie zależała od wybranych opcji i skali działalności.
Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?
Sprawdźmy, ile wynoszą podstawowe opłaty za prowadzenie sklepu internetowego w pierwszym roku na różnych platformach e-commerce. W zestawieniu porównujemy ceny przy 12-miesięcznej subskrypcji w najtańszym pakiecie (SaaS) i roczne koszty utrzymania sklepu na platformie typu open source.
Abonament, hosting i podstawowe integracje to jednak nie wszystko. Pod uwagę warto wziąć również prowizje różnych bramek płatności takich jak AutoPay, Tpay i Stripe. Mogą one znacząco różnić się w zależności od miesięcznej wartości zamówienia i liczby zamówień. Przykładowo, jeżeli prowadzisz sklep internetowy ze średnią miesięczną wartością zamówień w wysokości 10 000 zł, a średnia wartość koszyka to 50 zł, prowizja Autopay wynosi 169 zł. Z kolei koszty przy wyborze bramki TPay wynoszą 237 zł, a przy Stripe – 350 zł.
Jak widzisz, różnica w kosztach, jak i dostępnych funkcjach, jest spora. Przed wyborem miejsca, w którym ma powstać Twój sklep, odpowiedz sobie na poniższe pytania:
- Jakim budżetem dysponujesz na start?
- Jaki masz budżet na rozwój? W przypadku SaaS powinien się on zwiększać w kolejnych latach, ponieważ koszty abonamentu rosną.
- Jakie masz plany na rozwój? Jeśli wiesz, że startujesz z kilkoma produktami, ale Twój sklep na pewno się powiększy, koszty prowadzenia sklepu mogą wzrosnąć.
- Planujesz sprzedaż tylko w Polsce czy również za granicą?
- Sprzedajesz również na marketplace i na Allegro?
- Jaka jest Twoja znajomość obsługi CMS-a i zabezpieczeń strony?
- Jaka jest Twoja branża i konkurencyjność? Ile środków zamierzasz przeznaczyć na działania marketingowe?
Platformy typu SaaS, takie jak Shopify czy Shoper, oferują łatwą i szybką konfigurację sklepu, bez konieczności martwienia się o hosting czy aktualizacje. Koszty mogą być początkowo niższe, ale zazwyczaj będą wzrastać wraz z rozwojem sklepu. Z kolei rozwiązania open source, takie jak WooCommerce, dają większą kontrolę nad sklepem i pełną dostępność kodu źródłowego, co umożliwia dostosowanie sklepu do indywidualnych potrzeb. Wymagają one jednak większego zaangażowania w zarządzanie, zapewnienie bezpieczeństwa i utrzymanie, co może przekładać się na wyższe koszty w dłuższej perspektywie.